Biegunka u dziecka

0
1513
Biegunka u dziecka

Bigunka u dziecka to temat niezwykle popularny i niestety dość częsty. Dotyczy ona zarówno tych najmniejszych, jaki starszych dzieci, a także dorosłych. Dlatego też w każdym domu powinny znajdować się skuteczne środki dla dzieci na biegunkę, które będą też szybko działały. Poza tym, że jest to przypadłość bardzo kłopotliwa, potrafi też być groźna (szczególnie dla najmłodszych), ponieważ długotrwała biegunka prowadzi do odwodnienia.

Najczęściej bigunka u dziecka spowodowana jest zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym układu trawiennego. Jednak biegunka może być też spowodowana przez alergie lub u najmniejszych dzieci- przez retrowirusy. Zakażeniom retrowirusami towarzyszy też gorączka i wymioty. Bigunka może trwać kilka godzin lub nawet kilka dni, jednak w każdym przypadku należy szybko reagować. Wszelkiego rodzaju leki na biegunkę dostępne bez recepty działają na zasadzie zahamowania utraty elektrolitów w luźnych stolach, przez co też zapobiegają tak groźnemu odwodnieniu.

Często polecane środki dla dzieci na biegunkę to m.in. Smecta lub węgiel lecznicy. Ich działanie polega na powlekaniu błony śluzowej żołądka i jelit ochronną „warstwą”, przez co też wykazują działanie absorbujące i inaktywujące w stosunku do niektórych toksyn. W biegunkach spowodowanych bakteriami bardzo często poleca się preparaty zawierające w składzie nifuroksazyd, jednak leki z tą substancją mogą być stosowane u dzieci powyżej 6-tego roku życia.

Pomocne mogą okazać się też różnego rodzaju preparaty ziołowe, które bogate są w substancje wykazujące działanie ściągające. Niektóre z nich będą też działać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Środki dla dzieci na biegunkę w postaci różnego rodzaju herbatek często bogate są też w owoce borówki czernicy, owoce maliny czy liście jeżyny, ponieważ również one działają przeciwzapalnie i ściągająco.

Bigunka u dziecka może być też skutecznie zatrzymana dzięki lekom wpływającym na hamowanie perystaltyki. Zazwyczaj w swoim składzie zawierają one loperamid. Poleca się go w leczeniu biegunek u starszych dzieci, zazwyczaj od 7. roku życia. Działanie tego typu leków polega na zmniejszaniu wydalania wody i elektrolitów z organizmu oraz potrzeby natychmiastowego wypróżnienia. Jeżeli jednak nie mamy pewności, co do przyczyny powstałej biegunki, raczej nie zaleca się samodzielnego podawania dzieciom leków zawierających w składzie loperamid.

Wszelkie podawane leki na biegunkę powinny zostać uzupełnione odpowiedni probiotykiem. Probiotyk to inaczej żywe kultury bakteryjne (np.z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium) lub kultury drożdżowe (Saccharomyces boulardii), które odpowiadają za łagodzenie przebiegu biegunki u dzieci, tym samym skracają czas jej trwania.

Probiotyki są bardzo bezpieczne, dlatego też mogą być stosowane u niemowląt i dzieci. W przypadku ostrych biegunek (zazwyczaj tych bakteryjnych i wirusowych) zalecane są preparaty, które w swoim składzie zawierają kultury drożdżowe. To właśnie one wstrzymują utratę wody i elektrolitów, a także zwalczają zakażenia bakteryjne. Ponadto kultury drożdżowe stymulują też powstawanie przeciwciał, które są niezwykle ważne w budowaniu naruszonej odporności u dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here