Czym dokładnie jest tarcza podatkowa?

0
928
Czym dokładnie jest tarcza podatkowa

Warto mieć świadomość, że właściciele firm w celu sprawnego prowadzenia swojej działalności w zdecydowanej większości przypadków będą dążyć do zachowania płynności finansowej. Oczywiście wspomniane działania muszą posłużyć także optymalizacji podatkowej. Przedsiębiorcy dokonują zatem różnego rodzaju przedsięwzięć, których celem jest powstanie tarczy podatkowej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że właściciele firm mają praktycznie codziennie do czynienia ze zjawiskiem tarczy podatkowej. Jej zadaniem jest minimalizacja zobowiązań podatkowych w przedsiębiorstwie. Czym dokładnie jest tarcza podatkowa, a także w jaki sposób można z niej skorzystać?

Czym jest tarcza podatkowa?

Należy wiedzieć, że tarcza podatkowa jest zjawiskiem polegającym na obniżeniu kwoty podatku dochodowego. Wykorzystać do tego celu można kapitał obcy w finansowaniu firmy. Podatek dochodowy ulegnie w takiej sytuacji obniżeniu przez zaliczenie wydatków związanych z wykorzystaniem zewnętrznego kapitału bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. Warto również wiedzieć, że do takich wydatków koniecznie należy zaliczyć odsetki od kredytu, opłaty związane z leasingiem czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych.

Tarcza podatkowa – kto może z niej skorzystać?

Należy zdawać sobie spraw, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z omawianej tarczy podatkowej. Trzeba mieć świadomość, że jej zastosowanie będzie uzależnione od formy opodatkowania przedsiębiorstwa. Warto przede wszystkim wiedzieć, że koniecznym warunkiem do wykorzystania tarczy podatkowej będzie rozliczenie podatku dochodowego na zasadach ogólnych.

Trzeba sobie również uzmysłowić, że nie jest możliwe zastosowanie omawianej tarczy podatkowej w przypadku firm, które rozliczają podatek dochodowy za pomocą karty podatkowej czy na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warto wiedzieć, że w przypadku dwóch wymienionych form opodatkowania nie można obniżyć podstawy opodatkowania o poniesione koszty, które będą związane z prowadzoną działalnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here