Jak gotować kaszę jaglaną?

0
1201
jak gotować kaszę jaglaną

Kasza jaglana to dobry sposób na urozmaicenie domowych posiłków. Świetnie zastąpi nudne, gotowane ziemniaki czy makaron. Ma też znacznie głębszy smak i aromat niż zwykły biały ryż. Z kaszy jaglanej przygotujemy mnóstwo wspaniałych potraw i prostych przekąsek. Posłuży jako podstawa pysznych i zdrowych śniadań lub dodatek do mięs i surówek. Świetnie sprawdzi się w daniach na słono, ale przyrządzimy z niej również wspaniałe desery lub kremy do ciast czy babeczek. Kasza jaglana ma mnóstwo witamin i składników mineralnych. Jest dietetyczna, lekka, zdrowa oraz bardzo smaczna. Warto używać jej w kuchni jak najczęściej.

Podstawową kwestią jest to, jak gotować kaszę jaglaną, aby zachowała swoje właściwości i była smaczna

Podstawową kwestią jest to, jak gotować kaszę jaglaną, aby zachowała swoje właściwości i była smacznaKluczowe jest odpowiednie wypłukanie drobnych ziarenek na sicie pod bieżącą wodą. Kasza jaglana posiada charakterystyczną goryczkę w smaku. Jeśli nie pozbędziemy się jej zawczasu, będzie ona bardzo wyczuwalna po ugotowaniu. Dlatego płukanie jest tak ważne. Wystarczy jednak gęste sito i kilka chwil pod zimną wodą, aby pozbyć gorzkiego posmaku.

Przed gotowaniem można jaglankę lekko podprażyć na suchej patelni. Nabierze wówczas orzechowego aromatu i będzie bardziej sypka. To oczywiśćie zależy w głównej merze od tego, do czego chcemy kaszę wykorzystać. Jeśli ma ona być dodatkiem do dań obiadowych, sypkość będzie zaletą. Jeśli zaś chcemy z niej zrobić jaglaną wersję śniadaniowej owsianki, czy pyszny, lekki, wegański koktajl, powinna być bardziej kleista i miękka.

Kaszę jaglaną gotujemy bardzo podobnie jak zwykły ryż

Na szklankę suchego produktu dodajemy dwie szklanki wody i szczyptę soli. Kaszę gotujemy na wolnym ogniu, w rondlu o grubym dnie, aż do wchłonięcia całego płynu. Gdy jest to podstawa dania słodkiego, można oczywiście wcześniej dodać nieco słodyczy w postaci cukru, miodu, czy syropu z agawy. Do dań słonych zaś przyda się trochę ulubionych przypraw czy ziół.

Ugotowaną kaszę można wykorzystać na masę sposobów. Gdy zostanie nam nadmiar z poprzedniego dnia, można ją przerobić na pyszne, warzywne kotleciki. Wystarczy dorzucić garść tartej cukinii, marchewki, cebulki lub innych dodatków, jajko, łyżkę mąki i przyprawy. Formujemy zgrabne kotleciki i smażymy na łyżce oliwy z oliwek. Kotleciki mogą być spożyte od razu lub podane w formie zimnej przekąski z kleksem kwaśnej śmietany oraz wędzonym łososiem. W wersji na słodko można jaglankę zmiksować z dodatkiem suszonych fig, banana oraz mleka na pyszny i pożywny koktajl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here