Jak napisać podanie

0
1171
Jak napisać podanie

Podanie jest pismem, które możemy kierować wielokrotnie i do różnych podmiotów. Możemy pisać podanie o przyjęcie do pracy, podanie o urlop, podanie o przyjęcie do koła naukowego na studiach. I choć dziś preferuje się formę elektroniczną podania, zamiast tradycyjnej formy papierowej, warto wiedzieć, jak napisać podanie, aby było poprawne. Każde bowiem podanie składa się ze wspólnych elementów, o których nie możemy zapomnieć przy jego pisaniu. Sprawdź, jak napisać podanie, by nie popełnić błędu i aby uzyskać to, na czym ci zależy!

Czy zawsze trzeba pisać podanie?

Na samym początku warto wspomnieć, że czasem to, jak napisać podanie w celu osiągnięcia określonej korzyści, nie będzie konieczne. Często okazuje się bowiem, że dany podmiot wymaga wypełnienia elektronicznego formularza lub po prostu prosi o złożenie odpowiedniego oświadczenia ustnie. Tak więc widzimy, że w określonych przypadkach sposoby na to, jak napisać podanie, stają się zbędne.

Jak napisać podanie?

Jak napisać podanie?Wyjaśnijmy zatem, jak napisać podanie, gdy nie musimy wypełniać określonego formularza elektronicznego lub prosić o coś ustnie. Naszą pracę powinniśmy rozpocząć od podania daty i miejscowości oraz nagłówka pisma np. podanie o urlop wypoczynkowy, podanie o przyjęcie do Studenckiego Koła Historyków. Gdy dana sytuacja tego wymaga, warto wpisać w swoim podaniu nasze dane kontaktowe oraz osobę, do której kierujemy nasze podanie np. do przewodniczącego koła naukowego. W przypadku naszego pracodawcy nie będzie to konieczne.

Co jeszcze wpisać w podaniu, jak napisać podanie, by było ono poprawne?

W treści podania tuż pod nagłówkiem wpisujemy naszą prośbę np. zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego w dniu 1 marca 2019 r. Warto, aby podać jak najwięcej szczegółów przemawiających za tym, by osoba, do której kierujemy nasze podanie, je uwzględniła. Czyli w przypadku urlopu podajemy osobę nas zastępującą lub liczbę dni urlopowych, które możemy wykorzystać, a w przypadku koła naukowego wskazujemy nasze zainteresowanie tematyką koła, oceny z określonych przedmiotów, chęć rozwoju itp. Te elementy są bardzo ważne – od tego nie zależy to, czy nasze podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Zatem widzimy, że to, jak napisać podanie i co w nim napisać, jest bardzo ważne.

Aby podanie okazało się w rzeczywistości skuteczne, wymagane jest własnoręczne podpisanie podania. Brak podpisu może zupełnie zniweczyć nasze marzenia. I nawet najlepsze sposoby na to, jak napisać podanie, nam nie pomogą.

Podanie o pracę

Jednym z najbardziej popularnych podań jest podanie o pracę. Piszemy je wtedy gdy chcemy otrzymać wymarzone zatrudnienie a nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia. W takim podaniu podajemy wtedy wszystkie swoje zalety i pokazujemy pracodawcy, ze zależy nam na danym stanowisku. Ważnej est, aby takie podanie wyróżniało się na tle innych podań. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na zatrudnienie.

Podanie o urlop wypoczynkowy

Innym popularnym podaniem wśród pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jest podanie o urlop wypoczynkowy, nazywane również wnioskiem o urlop wypoczynkowy. Jest to w zasadzie formalność, gdyż okres urlopu i tak ustalany jest ustnie. W takim podaniu podajemy okres, w którym chcielibyśmy uzyskać urlop oraz łączną liczbę dni urlopowych, które wykorzystamy. W niektórych przypadkach będziemy musieli również wskazać kto będzie w tym czasie wykonywał nasze obowiązki. Wniosek jest przyjęty wtedy gdy zostanie podpisany przez pracodawcę.

Podanie o podwyżkę

Podanie o podwyżkęJeśli uważamy, ze solidnie wykonujemy swoje wszystkie obowiązki służbowe a mimo to zarabiamy nieadekwatnie do intensywności swojej pracy to możemy wnioskować o podwyżkę. Takie podanie z wiadomych względów nie jest mile widziane przez pracodawcę, jednak jeśli jesteśmy świadomi swojej wartości nie powinniśmy się bać napisać co jakiś czas takie podanie. Kto wie, może akurat się uda. Oczywiście podanie takie musi być odpowiednio umotywowane. Powinniśmy wskazać jaką tworzymy wartość dla przedsiębiorstwa i dlaczego to własnie my zasłużyliśmy na odpowiednią podwyżkę.

Podanie o egzamin poprawkowy

Odchodząc już od tematyki stricte pracowniczej musimy wspomnieć, że podania możemy pisać także w innych przypadkach. Mowa tu na przykład o studentach, którym powinęła się noga na uczelni i nie zdali ważnego egzaminu lub nie zaliczyli przedmiotu. W takim przypadku jest do wyboru kilka wyjść ale jednym z nich jest napisanie własnie podania o egzamin poprawkowy, na którym będziemy mogli jeszcze raz spróbować swoich sił z danym przedmiotem. Oczywiście nie wszystkie szkoły będą wymagały takiego podania w formie pisemnej. Jeśli jednak jest inaczej to podanie takie piszemy dokładnie tak samo jak każde inne wskazując adresata naszej wiadomości oraz odpowiednio motywując naszą prośbę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here