Jak oczyścić zatoki

0
979
Jak oczyścić zatoki

Zatkane zatoki to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, dotykająca wielu z nas, szczególnie w sezonie przeziębień. Oprócz trudności w oddychaniu towarzyszy temu często bardzo duży dyskomfort, odczuwanie go podczas schylania się, ból promieniujący w okolice głowy, czy też zwyczajnie problemy w prawidłowym wykonywaniu codziennych obowiązków i funkcjonowaniu. Nikt nie lubi być chory i każdemu marzy się jak najszybszy powrót do zdrowia i dobrej formy. Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie problemu, a wiele z nich można stosować samodzielnie we własnym domu. W takim razie jak oczyścić zatoki w łatwy, ale przede wszystkim bezpieczny i skuteczny sposób?

Jak oczyścić zatoki?

Jak oczyścić zatokiPierwszym ze sposobów jest stosowanie inhalacji. Inhalacje stosowane były już w czasach starożytnych, wykorzystując do tego celu aromatyczne, lecznicze zioła, nieraz mające charakter rozgrzewający. Obecnie jednak przeprowadza się je używając specjalnie przystosowanych do inhalacji i dobranych do danej przypadłości leków bądź roztworów soli fizjologicznej w formie rozpylonej. Dostępne są do zakupienia urządzenia zwane nebulizatorami, które są bardzo łatwe w obsłudze i skuteczne w działaniu. Służą właśnie zabiegowi inhalacji. Do niewielkiego zbiorniczka wlewa się roztwór soli fizjologicznej (dostępne w aptekach), a następnie mocujemy do odchodzącej rurki ustnik, który umieszczamy w ustach, i włączamy nebulizator. Swobodnie oddychając wykonujemy inhalację.

Zabieg ten można również wykonywać znacznie bardziej domowym stylem, wykorzystując to, co dostępne pod ręką i nie zawracając sobie głowy wydatkami na urządzenia. Potrzebne do tego celu są miska z gorącą wodą i ręcznik. Do gorącej wody możemy dorzucić aromatyczne zioła. Nad głową umieszczamy ręcznik w tym celu, żeby para wodna dostawała się do naszego nosa i ust, a następnie pochylamy się nad miską i swobodnie oddychamy. Inhalacja to znakomity sposób na nawilżenie śluzówki i zredukowanie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zatokami. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten powinniśmy wykonywać regularnie, aby osiągnąć pożądane efekty.

Irygacja zatok

Kolejnym sposobem na walkę z dyskomfortem towarzyszącym zatkanym zatokom jest irygacja zatok. Zabieg ten przeprowadza się przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych leków lub wody czy soli fizjologicznej, a urządzenie, którego się do tego celu używa to irygator. Irygacja jest bardzo błyskotliwym zabiegiem, ponieważ wykorzystuje to fakt drożnych połączeń występujących w jamie nosowej. W ten sposób przepływający przez nie płyn dosłownie wypłukuje to, co zalega (wydzielina, różne drobnoustroje, zanieczyszczenia) i doskwiera nam w postaci odczuwalnego dyskomfortu. Prawidłowo wykonana irygacja jest bardzo bezpieczna i skuteczna. Należy jednak pamiętać, że nie wykonujemy irygacji ani zbyt ciepłym, ani zimnym płynem. Stosujemy ją w sposób delikatny i ostrożny, żeby nie doprowadzić do podrażnień.

Przeprowadzamy ją w następujący sposób: pochylamy się nad umywalką. Butelkę z przygotowanym wcześniej roztworem i zakręconą odpowiednią końcówką, umieszczamy tak, by szczelnie przylegała do jednego z otworów nosa. Naciskamy na butelkę tak, by płyn przepłynął nam przez zatoki i wypłynął drugą dziurką, przy czym bardzo ważnym jest oddychanie w tym czasie przez usta. Powtarzamy tę samą czynność z drugim otworem nosa, i już po wszystkim!
Irygacja przynosi bardzo szybko odczuwalny efekt ulgi, oczyszcza nasze zatoki, a przy okazji nawilża błonę śluzową.

Zastosowanie kompresów

Wielu stosuje również kompresy zawierające lekko podgrzaną, jodowo – bromową sól, zawijając w ręcznik i kładąc taki kompres na czoło. Niektórzy wykorzystują również w takiej formie imbir. Zdecydowaną zaletą takiej metody jest to, że chory nie musi ruszać się z łóżka i może leżeć pod ciepłą kołdrą, nie przemęczając organizmu.

Nie dopuszczaj do wychładzania organizmu!

Jak oczyścić zatokiNiezwykle ważną informacją do zapamiętania jest to, żeby nie dopuszczać do wychładzania organizmu. Chory organizm potrzebuje ciepła, i to dosłownie i w przenośni! Obecność kogoś bliskiego w trudnym czasie zdecydowanie jest bardzo przydatna, ale i kojąca. Wracając jednak do dosłownego utrzymania organizmu w cieple; oprócz leżenia pod ciepłą kołderką warto pamiętać o piciu gorącej herbaty, a najlepiej ziół takich jak szałwia, która kojąco działa na gardło. Doskonale również sprawdzi się ciepła woda z miodem – nie powinna być jednak gorąca, ponieważ powoduje to zatracanie niezwykle korzystnych właściwości miodu.

Mimo wszystko, pamiętaj aby zawsze konsultować się ze specjalistami, ale przede wszystkim – z lekarzem – w razie jakichkolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Warto również konsultować zamiary stosowania powyższych metod, ponieważ jeżeli cierpisz na np nawracające krwotoki z nosa – irygacja nie jest dobrym rozwiązaniem!
Dbajmy o swoje dobre codzienne nawyki, a nasz organizm na pewno się nam dobrze odpłaci zdrowiem na długie lata!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here