Jak się robi kopytka

0
1456
jak się robi kopytka

Kuchnia polska słynie z bardzo wielu dań, którymi niezaprzeczalnie możemy chlubić się na świecie. Kopytka są daniem mącznym, przez co są syte i na tyle kaloryczne, że uczucie głodu nie prędko nas dosięgnie. W tym artykule przeczytasz o tym, jak się robi kopytka.

Jak wybrać odpowiednie składniki

jak się robi kopytkaWażny jest dobór składników o jak najlepszej jakości, ponieważ właśnie to co dodajemy do naszych potraw sprawia, że są one smaczne i zdrowe. Na sklepowych regałach możemy znaleźć wiele wspaniałych produktów o wysokiej jakości, bez konserwantów i sztucznych barwników. Dlatego też, wybierając konkretny składnik do naszego dania, powinniśmy z uwagą przyjrzeć się etykiecie zawartej na opakowaniu. Bardzo często ludzie pomijają fakt, że nieodpowiedni dobór produktów jaki zakupują w sklepach jest przyczyną chorób i niskiej odporności. Oczywiście nie zawsze jest to brak świadomości na temat zawartości produktu, ale nic innego jak cena.

Mitem jest to, że cena jest odpowiednikiem zawartości. Często tanie produkty są lepszej jakości niż te drogie. Dlatego też wszystko co jemy jest tylko i wyłącznie naszym wyborem i nie możemy sugerować się ceną na etykiecie, tylko tym co producent przedstawia nam na opakowaniu danego zakupu. Warto również wiedzieć skąd pochodzą wybrane przez nas produkty. Od zawsze wiadomo, że to co wyhodowane jest bez nawozów i oprysków jest dla konsumenta skarbnicą zdrowia. Biorąc pod uwagę warzywa i owoce najrozsądniejszym byłoby kupować je na targowiskach czy sklepach oferujących produkt od rodzimego producenta. Wybierając produkty na stoisku targowym możemy porozmawiać ze sprzedawcą i dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o pochodzeniu i uprawie owoców i warzyw, tak samo możemy postąpić w sklepiku oferującym nam tego typu asortyment. Z całą pewnością dowiemy się o wiele więcej od sprzedawcy, niż czytając zawartość etykiet.

Składniki do przygotowania kopytek

Do przygotowania kopytek po za tym, że potrzebna jest mąka, potrzebujemy ziemniaków. Oprócz pochodzenia i jakości produkcji ważna jest także odmiana ziemniaka. Najlepsze do przygotowania kopytek są ziemniaki koloru żółtego, ponieważ są bardziej kleiste i smaczniejsze. Ziemniaki o białym miąższu są sypkie, przez co trudniej będzie uformować ciasto oraz są mniej smaczne od żółtych. Kolejnym składnikiem potrzebnym do przygotowania kluseczków są jajka. Jaja kupowane w sklepie posiadają oznaczenie, które obowiązuje całą Unię Europejską i informuje konsumentów o sposobie hodowli kur, producencie, kraju pochodzenia i wielkości jajek. Wielkość jaj klasyfikuje się w sposób następujący :

  • S – małe, o wadze poniżej 53 g
  • M – średnie, o wadze 53 g – 63 g
  • L – duże, o wadze 63-73 g
  • XL – bardzo duże, o wadze powyżej 73 g.

Z oznaczeń zamieszczonych na jajach możemy się dowiedzieć również w jakiś sposób hodowane są kury. Przedstawia się to w następujący sposób:

  • 0 – ekologiczny
  • 1 – wolnowybiegowy
  • 2 – ściółkowy
  • 3 – klatkowy.

Jajka najlepszej jakości

Producenci jasno informują nas o tym skąd pochodzi produkt i jaka jest jego jakość to też łatwo stwierdzić, że jajo kategorii trzeciej nie będzie tak smaczne i wartościowe energetycznie dla konsumenta jak jajo kategorii zero. Warto przyjrzeć się tym dwóm kategoriom. Są one najbardziej kontrastowe w stosunku do siebie. Zwierzęta hodowane ekologicznie karmione są produktami ekologicznymi bez wykorzystania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Unia Europejska stawia wysokie wymagania gospodarstwom rolniczym przez co są one prowadzone z wielką precyzją. Zwierzęta muszą posiadać komfort życia, więc gospodarstwo musi być wyposażone w odpowiedni sposób narzucony przez UE.

jak się robi kopytkaHodowla klatkowa jest zupełnym przeciwieństwem hodowli ekologicznej. Kury przechowywane są w klatkach w ogromnym ścisku. Są hodowane tylko i wyłącznie do produkcji jaj. Żyją w bardzo wielkim cierpieniu. Ich podstawowe potrzeby nie są zaspokajane. Często dziobią się na wzajem lub tratują . Dlatego też w celu zapobiegania tego typu hodowli warto rezygnować z zakupu produktów tej kategorii. Im cenniejsze w wartości odżywcze będą zakupione produkty tym większą będziemy się cieszyć energią i zdrowiem.

Jak się robi kopytka?

Do przygotowania kopytek potrzeba również przypraw takich jak sól i pieprz.
Gdy ktoś zapyta jak się robi kopytka z pełnym przekonaniem można odpowiedzieć, że to nic prostszego. Do przygotowania ciasta potrzebujemy:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 jaja
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu

Ziemniaki przeciskamy przez prasę, najlepiej jeszcze gorące, ponieważ łatwiej jest je przecisnąć. Do ziemniaków dodajemy pozostałe składniki które następnie dłonią ze sobą łączymy. Całą zawartość przekładamy na stolnicę i ugniatamy do momentu połączenia się wszystkich składników w gładkie ciasto. Formujemy ruloniki po czym kroimy je w kosteczki przypominające kształtem kopyta. Do wrzącej, osolonej wody kluseczki wrzucamy partiami. Czekamy do wypłynięcia,co chwilę mieszając tak aby gotujące się kopytka nie uległy sklejeniu. Ugotowane kopytka możemy podać z okrasą lub zastąpić nimi ziemniaki. Najsmaczniejszymi duetami są kopytka z okrasą cebulową i ogórkiem kiszonym oraz kopytka w sosie pieczarkowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here