Jak zmienić hasło wifi

0
1085
jak zmienić hasło wifi

Sieci bezprzewodowe Wi-Fi stały się dzisiaj ogromnie popularne. Wobec powyższego, ich konfiguracja powinna być znana każdemu, kto zajmuje się domową siecią komputerową, aby mógł on dobrze taką sieć zabezpieczyć. Przede wszystkim ważne jest, by w takiej sieci ustawić mocne hasło. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jakie są rodzaje zabezpieczeń sieci bezprzewodowych, jak zmienić hasło wifi, a przede wszystkim czy to już gwarantuje nam bezpieczeństwo, czy trzeba podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania.

Rodzaje szyfrowania w sieciach bezprzewodowych

jak zmienić hasło wifiNa początku omówimy sobie jakie rodzaje szyfrowania dostępne są w sieciach bezprzewodowych Wi-Fi. Kiedyś, gdy sieci bezprzewodowe wchodziły do powszechnego użytku, w ogóle nie stosowano szyfrowania. Bardziej rozwinięte routery (początkowo były to access pointy) oferowały możliwość restrykcji dostępu w oparciu o filtrowanie adresów MAC. Jedynym problemem było to, że adres MAC można było bardzo łatwo zmienić. Wobec tego nikt nie miał problemów z tym, żeby w sposób niepożądany podłączyć się do dowolnej sieci bezprzewodowej. Później pojawiło się szyfrowanie WEP.

Było to już jakieś rozwiązanie, choć niewiele osób wiedział jak zmienić hasło Wifi i też nie widziało specjalnie potrzeby, bo sprzęt do podłączania się do sieci miało niewielu. Korzystali więc z domyślnego hasła, które zostało ustalone przez producenta urządzenia. Jeżeli to hasło było różne dla każdego wyprodukowanego urządzenia, to jeszcze nie było problemu. Jednak gorzej, gdy cała partia urządzeń posiadała ustalone to samo, bardzo proste hasło, na przykład 12345678. Stwarzało to bardzo groźną sytuację, gdzie możliwe stawało się podłączanie do obcych sieci WiFi nawet wtedy, gdy miały one włączone szyfrowanie.

Szyfrowanie WEP

Niestety w przypadku szyfrowania WEP, pomimo że z czasem coraz więcej osób wiedziało, jak zmienić hasło WiFi i faktycznie to robiło, pojawił się nowy problem. Otóż okazało się, że WEP jest dziurawe i bardzo łatwo jest hasło złamać. Pomimo tego wciąż wiele osób używało tego typu szyfrowania, ponieważ po prostu nie było alternatywy. Dopiero w latach późniejszych wprowadzono o wiele bardziej odporne na ataki szyfrowanie WPA, które rozwiązywało wiele poprzednich problemów i nie było już tak łatwo go złamać. Oprócz tego rzadko kiedy zdarzało się już, żeby producenci wypuszczali całą partię urządzeń z identycznymi hasłami.

Najczęściej były one unikalne, a o tym jakie jest domyślne hasło informowała nas naklejka na spodzie urządzenia, lub też było ono zamieszczone w instrukcji do routera. Jak możemy więc się przekonać, używanie w dalszym ciągu szyfrowania WEP stało się już nieopłacalne, chyba że ktoś chciał, by do jego sieci mógł łatwo włamać się haker. Niemniej również w przypadku WPA po jakimś czasie pojawiły się pewne problemy i niedoskonałości. Dlatego wprowadzono zaktualizowaną wersję tego systemu zwaną WPA2, które obecnie uznawane jest za naprawdę dobre i mocne szyfrowanie, które jest bezpieczne i chroni nas przed hakerami, oczywiście jeżeli wiemy jak zmienić hasło WiFi i ustawimy odpowiednio mocne.

Jak zmienić hasło wifi?

jak zmienić hasło wifiTeraz sprawdzimy jak w istocie przeprowadzić zmianę hasła, oraz jak ustawić mocne szyfrowanie. Na początku musimy zalogować się do panelu kontrolnego routera. Zakładamy, że używamy już urządzenia przez pewien czas i wiemy jak to się robi. Wybieramy opcję „Zabezpieczenia WiFi”. Tam znajdziemy komplet opcji, które musimy odpowiednio ustawić. Na początku szukamy rodzaju szyfrowania i koniecznie wybieramy WPA2. Jako rodzaj klucza szyfrującego wybieramy typ AES, jeżeli tylko jest to możliwe. Teraz przechodzimy do ustawienia hasła. Jednak jak zmienić hasło do WiFi, by nowe było bezpieczne? Przede wszystkim powinno być ono dłuższe, niż standardowe minimum, czyli osiem znaków. Maksymalna długość hasła to 32 znaki, a w niektórych routerach nawet 64 znaki.

Warto z tego skorzystać, ponieważ daje nam to większe bezpieczeństwo. Oprócz tego wcale nie musimy tego hasła pamiętać, możemy bowiem podłączać nowe urządzenia do routera za pomocą technologii WPS. Jeżeli jednak musimy wpisać hasło w urządzeniu, to robimy to tylko raz. Hasło powinno zawierać małe oraz duże litery, cyfry i znaki specjalne (wykrzyknik, „małpa”, gwiazdka i inne). Najlepiej, by ciąg znaków był zupełnie losowy, nie zawierał żadnych powszechnie znanych słów, wyrazów ani zdań. Wtedy jest najbezpieczniej, ponieważ złamanie takiego hasła tak zwaną metodą słownikową będzie praktycznie niewykonalne. Natomiast wykorzystanie mocnych komputerów, które mogłyby złamać hasło metodą „brute force”, zajęłoby bardzo długi czas.

Podsumowanie

Po przeczytaniu naszego poradnika każdy będzie już wiedział jak zmienić hasło WiFi, oraz w jaki sposób to hasło utworzyć, by było ono praktycznie nie do złamania. Dowiedzieliśmy się też jakie rodzaje szyfrowania są wykorzystywane współcześnie w sieciach bezprzewodowych i jakiego rodzaju używać, by móc czuć się w pełni bezpiecznie. Jeszcze raz przypominamy, że jest to szyfrowanie WPA2 z kluczem AES, a hasło musi być długie i najlepiej, by było zupełnie losowym ciągiem znaków. Dla nas nie będzie to problem, bo i tak nie musimy go zapamiętywać, natomiast dla hakera tak zabezpieczona sieć będzie praktycznie nie do złamania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here