Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

0
1054
Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Przed człowiekiem współczesnym stoi mnóstwo wyzwań związanych ze zdobyciem, a w dalszej konsekwencji utrzymaniem zdrowia na zadowalającym, wystarczająco dobrym poziomie. Kiedyś ludzkość dziesiątkowały choroby zakaźne – cholera, dżuma, szkarlatyna. Dziś, po dziesiątkach, a nawet ponad stu latach, zachorowalność na nie znów zaczyna wzrastać z powodu niezrozumiałych zupełnie dla świata medycyny ruchów antyszczepionkowych. Nie są one jeszcze jednak uznawane za typowe choroby człowieka XXI wieku.

Choroby cywilizacyjne

Te choroby to przede wszystkim choroby krążenia (związane z niejednokrotnie bardzo wysokim ryzykiem zawału serca), choroby dróg oddechowych (związane z coraz powszechniejszym nałogiem palenia papierosów u osób coraz młodszych, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem), podwyższony poziom cholesterolu (który swoje skutki może mieć właśnie w postaci chorób krążenia), a także podwyższona zachorowalność na nowotwory. Bardzo często cierpimy również na podwyższone ciśnienie.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Przyjmuje się, że wynosi ono od 120/80 do 135/85. Nie należy jednak zapominać, iż wskaźnik ten jest nie do końca uniwersalny. Każdy z nas posiada bowiem określony stan ciśnienia – istnieją na przykład „niskociśnieniowcy”, dla których już wartość 120/80 może być niebezpieczna. Są to więc jedynie odgórnie przyjęte kanony, należy na nie jednak patrzeć z dużą dawką zdrowego rozsądku.

Skąd biorą się nasze problemy zdrowotne?

Dlaczego tak wiele osób umiera współcześnie na zawał serca? Jak ma się do tego nasz styl życia oraz wymagania, jakie stawia przed nami dwudziesty pierwszy wiek? Czy właściwie ma to z sobą jakiś związek?

Skąd biorą się nasze problemy zdrowotne?Oczywiście że tak, i to nawet większy, niż mogłoby się wydawać. Dzisiejsze czasy są dla człowieka ogromnym wyzwaniem chociażby ze względu na ogromne ilości przeżywanego stresu. Stresujemy się wszędzie. Żyjemy bardzo szybko, więc stresem jest już nawet spóźniający się tramwaj, który może sprawić, że spóźnimy się do pracy.Stresujemy się wymaganiami szefa, którym nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać. Stresujemy się niezadowoleniem partnera, który narzeka, że w ogóle nie mamy dla niego czasu, bo całe dnie spędzamy w pracy. W dodatku nie stronimy ani od papierosów, ani od alkoholu, ani od tłustego jedzenia. A jakby tego wszystkiego było mało, najczęściej prowadzimy siedzący tryb życia. Jak w takich warunkach zachować zdrowie? Cóż, przede wszystkim zmienić większość swoich złych nawyków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here