Epilepsja – jak wygląda życie z padaczką?

0
1658
padaczka

Epilepsja, czyli potocznie padaczka. należy do tzw. wad społecznych. Co to znaczy? Podstawowym kryterium jest tutaj częstotliwość powstawania, a toż w wypadku tego zaburzenia jest tak wysokie. Padaczka dotyka blisko 1 proc. społeczności – w Polsce ilość pacjentów podaje się na 400 tys., na świecie na ok. 50 mln. Dolegliwość jest również charakter ciągły, a zatem gdy już wystąpi, zazwyczaj może trwać bardzo długo. Z innej strony aż u co dziesiątego z nas może raz w życiu nastąpić napad padaczkowy. Taki jednorazowy napad nie jest natomiast jeszcze padaczką. O dolegliwości tej mówi się wtedy, jeśli ataki nawracają, zdarzają się instynktownie, powszechnie w sposób niewyróżniający się przewidzieć, beż żadnych znaków ostrzegawczych.

Epilepsja – co to?

Padaczka to dolegliwość mózgu, która powoduje zaburzone działanie pewnych komórek nerwowych znajdujących się w mózgu. Jest zespołem objawów psychicznych, wegetatywnych oraz somatycznych, które pojawiają się na skutek zmian morfologicznych oraz metabolicznych w mózgu. Ataki padaczkowe są niejednorodną grupą oraz są rozmaite objawy, więc nie każde zaburzenie świadomości czy ataki drgawkowe będziemy zaliczać do padaczki. Padaczka wynika ze zmienionej reaktywności czy stanu fizjologicznego części czy całości mózgu. Należy pamiętać, iż każde gwałtowne, a chociażby krótkotrwałe schorzenie układu nerwowego występujące bez uchwytnej etiologii że być padaczką.

objawy padaczki jakie są

Padaczka – leczenie

Leczenie padaczki ma przede wszystkim pomóc choremu normalnie, a przynajmniej zadawalająco działać w żuciu normalnym. Istotne jest złagodzenie napadów czy spowodowanie ich całkowitego ustąpienia. Wszystkie środki przeciwpadaczkowe oddziałują na dwa sposoby:
1. podnoszą próg drgawkowy, ograniczają rozprzestrzenianie się odogniskowych wyładowań na różne obszary mózgu 2. przeciwdziałając w tenże sposób wtórnemu, uogólnionemu wyładowaniu charakteryzującemu się uogólnionymi drgawkami toniczno-klonicznymi.
Środek winien być dopasowany przez specjalistę do odpowiedniego typu napadu, a jeśli jeden środek nie daje skuteczności – uczy się drugi. Istotne jest także stosowanie preparatów o pewnych ilościach i porach (jeśli środek ma przedłużone działanie, należy go wykorzystywać co 12 godzin). Efektywność kuracji zależy nie wyłącznie od środka, ale także stosowania go zgodnie z zaleceniami lekarza. Organizacja systemu opieki nad chorym na padaczkę w Polsce nie nadąża za możliwościami wiedzy medycznej. Istniejące przepisy uniemożliwiają lekarzom indywidualizację leczenia. Refundacja leczenia padaczki środkami tzw. pierwszego etapu zmniejsza się tylko do czterech klasycznych substancji, które wywołują mnóstwo działań niepożądanych. Wszystkie kolejne środki, przyjmowane w leczeniu padaczki, należą do środków nowszej generacji oraz podlegają refundowaniu tylko po rozpoznaniu padaczki lekoopornej. Blisko 5-10 procent pacjentów nie działa na leczenie farmakologiczne oraz wymaga leczenia neurochirurgicznego. Leczenie operacyjne to sposób na tkance mózgowej, który ma za zadanie zmniejszyć częstotliwość napadów padaczkowych czy zmienić ich charakter na mniej uciążliwy. Ale nie można mieć pewności, iż leczenie operacyjne całkowicie uwolni pacjenta od napadów padaczkowych. Nową formą leczenia padaczki jest stymulacja nerwu błędnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here