Jak zostać komornikiem?

0
1361
komornik

Komornik kojarzy się przede wszystkim z czymś negatywnym wyobrażamy sobie go jako smutnego lub agresywnego Pana, który dorabia się na krzywdzie innych. Okazuje się jednak, że komornik jest to osoba wykształcona i działająca zgodnie z prawem. Kim dokładnie jest komornik oraz w jaki sposób możemy nim zostać? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/komornik-jak-zostac/

Komornik sądowy – kim jest?

Definicję takiego zawodu możemy znaleźć w ustawie. Jest to bowiem nikt inny jak funkcjonariusz publiczny. Taka osoba będzie pracowała w sądzie rejonowym. Jest to jedyna osoba, która posiada możliwość egzekwowania należności w sprawach cywilnych. Pracując na takim stanowisku będziemy realizować orzeczenia sądowe. Oznacza to, że będziemy spełniali szereg obowiązków pobocznych. Nie jesteśmy instytucją, która tworzy prawo, a jedynie wykonuje jego zadania. Jeżeli odwiedzasz kogoś i odbierasz jego należność to tylko dlatego, że posiadasz do tego podstawę sądową. Tak właśnie wygląda praca w takim zawodzie. 

Jaką edukację należy podjąć, aby zostać komornikiem? 

Samo ukończenie studiów prawniczych nie daje nam możliwości do pracy w takim zawodzie. Musimy przejść dodatkowo jeden konieczny etap. Zaraz po uzyskaniu tytułu magistra możemy przystąpić do całorocznego egzaminu konkursowego. Jeżeli go pozytywnie zaliczymy, zdobędziemy uprawnienia do podjęcia praktyki w kancelarii komorniczej. Tam przez okres dwóch lat będziemy poszerzać naszą wiedzę oraz poznawać pracę od podstaw. Jest to też czas zdobywania wiedzy teoretycznej na temat procedur komorniczych. Ze swoją pracę nie będziesz otrzymywał wysokiego wynagrodzenia, ponieważ nie będzie to praca w formie zarobkowej, a bardziej rozwijanie nauki do studiów. Kiedy jednak minie okres dwóch lat, możemy przystąpić do kolejnego egzaminu. Trwa on 2 dni. Składa się z części pisemnej oraz ustnej. Po pozytywnym zaliczeniu takiego testu otwiera się przed nami ścieżka zawodowa do podjęcia pracy zawodzie komornika.

Asesor komorniczy – kim jest?

Zaczęcie pracy wymaga wieloletniego przygotowania, a twoja cierpliwość może być po jakimś czasie nadwyrężona. Jednak czeka Cię kolejna niespodzianka. Nawet na takim etapie edukacji wciąż nie będziesz pełnoprawnym komornikiem. Przez pierwsze 2 lata będziesz pełnił funkcję asesora komorniczego. Jest to osoba posiadająca ograniczone możliwości. Osoba ta może spełniać jedynie podstawowe funkcję takiego funkcjonariusza. Dopiero po upływie dwóch lat na takim stanowisku, możemy liczyć na przyznanie pełnego prawa do zawodu komornika sądowego. 

Zobacz też: http://bazanet.pl/wyglada-praca-komornika/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here