Kłucie i ból w lewym boku – jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

0
1921
ból w lewej stronie brzucha

Dręczące kłucie i ból w lewym boku brzucha, mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj, specjalista i szybko i bezproblemowo ustali przyczyny dolegliwości, a pomoc w zniwelowaniu bólu mogą przynieść zwykłe i łatwo dostępne leki przeciwbólowe lub zioła rozkurczające. Czasem ich powody mogą być błahe i banalne, lecz możliwe są również sytuacje, w których ból brzucha z lewej strony, może świadczyć o poważnych schorzeniach.  Nie możemy lekceważyć tych symptomów i w razie ich występowania warto zasięgnąć porady u specjalisty.

Dlaczego nie warto ignorować bólu po lewej stronie brzucha?

Jeśli odczuwasz silny, pulsujący w stronę krzyża i krocza ból w okolicach lewej strony brzucha, być może cierpisz na tętniaka aorty brzusznej. Jest to niezwykle niebezpieczne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty. Tętniak taki, może w każdej chwili pęknąć, a jedynym ratunkiem może okazać się natychmiastowa operacja. Jeżeli ból z lewej strony brzucha pojawia się w okolicy podżebrza i ma niezwykle silny charakter, może oznaczać wystąpienie ostrego zapalenia trzustki. Ból jaki towarzyszy tej przypadłości ma nieustępliwy charakter, który z czasem coraz bardziej przybiera na sile i może utrzymywać się przez kilka dni.  Nasila się on przy wzięciu głębszego oddechu lub podczas nagłego ataku kaszlu. Towarzyszą mu wymioty, które w konsekwencji, mogą doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu.

co może oznaczać ból i kłucie w lewym boku

Jest to ciężka choroba wymagająca natychmiastowej hospitalizacji, a w ciężkich przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.  Gdy ból po lewej stronie brzucha pojawia się bezpośrednio po spożywaniu posiłków, może on wskazywać na problemy z trzustką. W takich przypadkach, występuje on w okolicach lewego podżebrza lub dołka sercowego. Poza bólem, osoba mająca problemy z trzustką, natychmiastowo po wstaniu od stołu, może odczuwać nieprzyjemne uczucie sytości i pełności, któremu towarzyszą wzdęcia, nudności, a czasem nawet wymioty. Są to objawy stopniowych i nieodwracalnych uszkodzeń trzustki, a do odpowiedniego ich zdiagnozowania niezbędne są specjalistyczne badania.

Z czym może być związany ból po lewej stronie brzucha u kobiety?

Jeżeli ból w okolicach lewej strony podbrzusza przybiera charakter skurczowy, może być objawem zapalenia jajnika lub zapalenia przydatków macicy. W przypadku tych schorzeń, kobieta może odczuwać ból o różnym i niejednostajnym nasileniu, który poza lewą stroną brzucha może atakować inne, większe partie ciała. Niektóre z pacjentek narzekają na dolegliwości odczuwalne z obu stron jamy brzusznej. W takim wypadku, kobiety niezwłocznie powinny udać się do specjalisty, aby ten mógł zdiagnozować powody odczuwania bólu. Wszelkie nieleczone stany zapalne narządów rodnych mogą być źródłem poważnych problemów ginekologicznych i prowadzić nawet do bezpłodności. W żaden sposób nie mogą być one lekceważone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here