Zarobki w służbach celno-skarbowych – ile możemy zarobić?

0
1237
służba celna

Służba celno-skarbowa jest to formacja, która działa w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to jedna z wielu prac mundurowych w naszym kraju. Dawnej zakres obowiązków dzielił się na trzy piony: administracja podatkowa, służba celna i kontrola skarbowa. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej. Jak dostać się do służby celno-skarbowej? Jak wglądają zarobki osób na takim stanowisku? Bez obaw! Już odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-sie-w-sluzbach-celno-skarbowych/ 

Jak dostać się do służb celno-skarbowych?

Przede wszystkim, do podjęcia się takiej profesji musisz być obywatelem Polski. Dodatkowo musisz posiadać pełnię praw publicznych, nie możesz być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Co do wykształcenia, nie jest ono zbyt wymagające, ponieważ musisz posiadać co najmniej wykształcenie średnie. Jako dodatkowy aspekt należy dodać, że musisz posiadać nieposzlakowaną opinią (w praktyce wyznacznikiem nieposzlakowanej opinii jest po prostu zaświadczenie o niekaralności). Twój stan zdrowia powinien być potwierdzony przez lekarza i zezwalać na pełnienie służby na określonym stanowisku.

Zarobki na stanowisku celnika – jak wyglądają? Przykładowe wynagrodzenia

Według danych, miesięczne wynagrodzenie całkowite, czyli inaczej mediana na takim stanowisku wynosi 5 840 złotych brutto. W przeliczeniu netto daje nam to kwotę 4 205 złotych na rękę. Co drugi celnik otrzymuje pensję wynoszącą od 4 630 złotych do 6 630 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych celników otrzymuje zarobki znajdujące się poniżej 4 630 złotych brutto. Na zarobki większe niż 6 630 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych celników.

Finalne zarobki oczywiście uzależnione są od wielu czynników: są to między innymi: staż pracy, miasto/lokalizacja, edukacja oraz stanowiska pracy.

Oto przykładowe wynagrodzenie zasadnicze w Służbie Celno-Skarbowej w zależności od stanowiska (oczywiście podane jest ono w rozliczeniu miesięcznym w kwocie brutto):

  • starszy ekspert Służby Celno-Skarbowej (Ministerstwo Finansów) — do 5980 zł
  • ekspert Służby Celno-Skarbowej (Izba Administracji Skarbowej) — do 5099 zł
  • młodszy ekspert Służby Celno-Skarbowej (Ministerstwo Finansów) — do 4681 zł
  • młodszy specjalista Służby Celno-Skarbowej (Izba Administracji Skarbowej) — do 2648 zł

Zobacz też: http://www.espoleczni.pl/praca-sluzbie-celno-skarbowej-sie-dostac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here