Kiedy i jak sadzić nasiona?

0
1261
Kiedy i jak sadzić nasiona

Aby rabaty w ogrodzie rozwijały się w prawidłowy sposób, konieczne jest dokładne i skrupulatne wypełnianie kolejnych etapów hodowania roślin. Musimy o tym pamiętać już od pierwszych wysiewów nasion, w niektórych przypadkach już w styczniu. Przedstawiamy więc zasady prawidłowego wysiewu, o których musimy pamiętać, aby mieć pewność, że po upięciu pewnego czasu będziemy móc cieszyć oko, patrząc na swoje rośliny.

Dobór najlepszych nasion

Opakowania roślin zawierają informacje na temat tego, jak powinny być wysiewania nasiona. Jeżeli upewnimy się, że zrobimy to w odpowiedni sposób, tj. wysiew zakończy się pomyślnie, będziemy mogli wykorzystać maksymalny potencjał roślin. Dobrze rozmieszczone i zasadzone rośliny nie będą między sobą konkurować o glebę, wodę i powietrze. Na tym etapie trzeba zwrócić szczególną uwagę na głębokość, jakiej potrzebują nasiona, ponieważ zazwyczaj różni się to w zależności od gatunku. Umieszczenie nasion na prawidłowej głębokości i w równej odległości od siebie zapewni szybki i prawidłowy rozwój siewek oraz równomierny wzrost. Niektóre nasiona potrzebują aż ok. 4 cm siewu, natomiast niektórym wystarczy już 0,5 cm.

Prawidłowy proces kiełkowania

Dla procesu kiełkowania szczególnie ważną rolę ma podłoże i gleba. Zanim umieścimy w niej nasiona, konieczne jest sprawienie, aby gleba stała się odpowiednio spulchniona. To, czy powinna mieć odczyn zasadowy, czy kwaśny znajdziemy na opakowaniu. Aby zmienić zasadowość gleby, możemy skorzystać np. ze ściółki zakupionej w sklepie ogrodniczym. Aby znaleźć najlepszą ofertę w korzystnej cenie, możemy przeglądnąć propozycje sklepów internetowych, jak sklep ogrodniczy Gardenowo.

Prawidłowy proces kiełkowania

Rozwojowi nasion pomaga również rozluźniona gleba, ponieważ wtedy korzenie mają możliwość swobodnej adaptacji i pobierania składników odżywczych z ziemi.  Poza podlewaniem i pielęgnowaniem naszych siewek można zakupić specjalistyczne preparaty wspomagające wzrost trawy oraz innych roślin siewnych. Każdy ogrodnik zdaje sobie także sprawę z tego, że nasiona muszą być zasiane w odpowiedni momencie roku, który jest różny dla każdej z roślin. Spójrzmy na podstawowe kalendarium, które pomoże w odpowiednim rozplanowaniu kolejnego sezonu ogrodniczego.

Kiedy sadzimy nasiona roślin?

Styczeń: lobelia przylądkowa, rzodkiewka, żeniszek meksykański, begonia, seler, petunia,

Luty: seler, bazylia, por, marchew

Marzec: kalarepa, kapusta, majeranek, kalafior, bazylia, koper, por, rośliny strączkowe, rzodkiewka, pietruszka oraz marchew

Kwiecień: warzywa strączkowe, buraczki ćwikłowe, kapusta i rukola

Maj: buraczki ćwikłowe, kukurydza, rzodkiewka, byliny (rośliny wieloletnie), warzywa dyniowe oraz ogórki

Czerwiec: rośliny dwuletnie, m.in. stokrotki, dzwonki ogrodowe oraz niezapominajki

Lipiec: warzywa liściaste, tj. szczaw, sałata i szpinak

Sierpień/wrzesień: mimo że powoli zbliżamy się do sezonu zimowego, wciąż jest to dobry okres na sianie warzyw takich jak roszponka, rukola, sałata oraz szpinak ozimy.

Dostosowanie swojego planu i rozpoczęcie przygotowań do nowego sezonu z wyprzedzeniem może znacznie ułatwić pracę i przyśpieszyć rezultaty pracy w ogrodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here