Sprawdź, czy wybierasz najlepszy sklep

0
1129
Sprawdź, czy wybierasz najlepszy sklep

Przyzwyczajenia mogą być zarówno czymś dobrym, jak i złym. Zwykle łatwo rozróżniamy pozytywne i negatywne przyzwyczajenia, ale bywa też tak, że się nad nimi nie zastanawiamy. Nawet ich nie zauważamy. Dziś chcielibyśmy sprawdzić jeden z powszechnych nawyków, polegający na robieniu zakupów w upatrzonym sklepie. Bo jasne – każdemu zdarza się od czasu do czasu zrobić zakupy spożywcze gdzieś indziej, ale zwykle kierujemy swoje kroki do konkretnego miejsca. Co nas w nim przyciąga? Bogactwo oferty? Atrakcyjne promocje? Przyjazna atmosfera? A może po prostu – przyzwyczajenie? Sprawdź, czym warto się kierować, wybierając miejsce robienia zakupów, a być może uznasz, że warto zmienić dotychczasowy nawyk w tym zakresie.

Ceny

Trudno uwierzyć komuś, kto twierdzi, że ceny nie mają dla niego znaczenia, kiedy robi codzienne zakupy. Wydaje się więc, że to kryterium jest najważniejsze. Ale czy na pewno? Ostatecznie nie od dziś wiadomo, że w przypadku sieciowych supermarketów oferty są zróżnicowane cenowo, to znaczy, że w danej sieci produkt X jest tańszy niż u konkurencji, ale produkt Y jest droższy, więc równowaga na paragonie zostaje zachowana.

Warto pamiętać, że na wartość zakupów wpływają nie tylko ceny wyjściowe, ale również oferty specjalne czy atrakcyjne promocje. Tyle że te są dziś obecne w niemal każdym sklepie i raczej żadnemu nie dają przewagi.

Szerokość oferty

Szerokość oferty oznacza ilość dostępnych artykułów. Umożliwia to większy wybór, przy czym dotyczy zarówno dostępności różnych artykułów, jak i różnych wersji tego samego artykułu, pochodzących od różnych producentów itd. Im większy mamy wybór, tym lepiej – nawet nie dlatego, że możemy kupować różne rzeczy, bo w ramach przyzwyczajenia pewnie pozostaniemy przy tym samym mleku, serze czy chlebie, ale dlatego, że przy szerszej ofercie istnieje większa szansa, że dane mleko, ser czy chleb polubimy. Jeśli nam nie zasmakuje, wybierzemy inny rodzaj, ale pozostaniemy w ramach tego samego sklepu, nie będziemy musieli po jeden produkt chodzić specjalnie gdzieś indziej. To zalety szerokiej oferty.

Atmosfera

Zakupy mogą być żmudną koniecznością albo czynnością całkiem przyjemną. Z jednej strony zależy to od charakteru nabywcy, po prostu jedni lubią je bardziej od innych. Ale z drugiej strony na atmosferę zakupów ma też wpływ miejsce, w którym je robimy. Jeśli sklep jest brudny, zatłoczony, źle oświetlony, zagracony, a obsługa jest niemiła lub w ogóle trudno ją znaleźć – wtedy nawet szerokość oferty czy promocje nie poprawią nam humoru.

Warto spojrzeć na „swój” sklep z tych różnych perspektyw. Może okaże się, że robimy w nim zakupy z przyzwyczajenia, ale nasz wybór wcale nie jest najlepszy? Może warto złamać przyzwyczajenie i wypróbować inne miejsca? Zwykle, zwłaszcza w mieście, możliwości mamy pod dostatkiem i wybór innego sklepu nie będzie problemem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here