Czujniki mierzące jakość powietrza zyskują na popularności. Z roku na rok coraz częściej i chętniej kupujemy urządzenia specjalizujące się w wykrywaniu czadu, zanieczyszczeń, wilgoci i różnych innych. Z urządzeń tych korzystają zarówno osoby pragnący wyposażyć swoje miejsce zamieszkania, jak i pracownicy dużych firm, korporacji, przedsiębiorstw produkcyjnych. W tym ostatnim przypadku, zakup odpowiedniego czujnika może być obowiązkiem wynikającym z przepisów Bezpieczeństwa i Higieny pracy. Zapraszamy do lektury poświęconej czujnikom jakości powietrza, z której dowiesz się – na czym polega praca tych urządzeń, z jakimi rodzajami możemy się spotkać oraz dlaczego warto je stosować.
Czy wiesz czym oddychasz? O potrzebie stosowania czujników jakości powietrza
Czujniki jakości powietrza nazywane są również miernikami smogu. Nie powinno to dziwić. Problem smogu jest szczególny dla całego naszego kraju. Wiele polskich miast, a nawet całych regionów, jest „zaczadzona” niebezpiecznym dla zdrowia smogiem. Sytuacja ta powtarza się każdej zimy i niestety, ale w ciągu kilku najbliższych lat najprawdopodobniej nie uda się jej zmienić.
Szczególnie negatywną konsekwencją jest fakt, że wewnątrz budynków oddychamy powietrzem podobnej jakości, co na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie tych budowli, w których systemy wentylacji i chłodzenia są przestarzałe lub pracują niewydolnie. Powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczeń można co prawda w różny sposób oczyścić, jednak aby tego dokonać, należy wpierw upewnić się – czy występuje taka potrzeba.
W tym celu korzysta się właśnie z czujników jakości powietrza. Ich zadaniem jest monitorowanie obecności zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Do najczęściej występujących należą różnego typu tlenki – w tym tlenki węgla i siarki – a także szkodliwe pyłki. Ponadto, powietrze może być zanieczyszczone nadmierną obecnością poszczególnych gazów – na przykład dwutlenku węgla.
Czujniki jakości powietrza – a czujniki CO2
Czujniki jakości powietrza stosowane są zarówno wewnątrz budynków, jak i przy ulicach, skrzyżowaniach, halach fabrycznych oraz licznych innych miejscach. Znajdziemy zarówno stacjonarne, jak i przenośne wersje tych urządzeń. Z tych ostatnich korzystają szczególnie chętnie rowerzyści.
W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się czujniki CO2, dedykowane do pomiaru obecności dwutlenku węgla w powietrzu. Czujniki takie wykorzystuje się między innymi do kontroli pracy poszczególnych systemów wewnątrz budynków. Wymienić należy przede wszystkim systemy ogrzewania, systemy wentylacji oraz klimatyzację. W czasie ich zwykłej pracy może dojść do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji awaryjnych, w rezultacie których poziom dwutlenku węgla może niebezpiecznie wzrosnąć.
Ponadto, czujnik CO2 stosuje się wewnątrz pomieszczeń, w których przebywa duża liczba osób. Jak dobrze wiemy, nadmierna ilość dwutlenku węgla powoduje zwiększenie temperatury, a tym samym – obniża komfort przebywania w danym pomieszczeniu. W przypadku takich sytuacji jak wykłady, konferencje lub warsztaty, może pojawić się konieczność „odświeżania” powietrza dla samej wygody osób przebywających wewnątrz.
Czujniki CO2 uruchamiają wówczas odpowiednie procedury i działania. Wysyłając impuls informujący o zaistniałej sytuacji, powodują rozruch systemów wentylacji, które zaczynają bardziej skutecznie odświeżać poszczególne pomieszczenia.