Jak atrakcyjnie aranżować okna w naszym mieszkaniu?

0
1113
Jak atrakcyjnie aranżować okna w naszym mieszkaniu

Firanki, zasłony czy rolety nie tylko pozwalają kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, ale pełnią również funkcję dekoracyjną. Jak atrakcyjne aranżować okna w naszym mieszkaniu? Oto nasze pomysły!

Jak atrakcyjne aranżować okna w naszym mieszkaniu?

Aranżując mieszkanie, należy zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Oprócz wyboru koloru ścian, podłóg czy mebli, niezwykle istotne jest także zaaranżowanie okien.  Głównym zadaniem osłon okiennych jest przede wszystkim zapewnienie komfortu świetlnego. Zasłony, firany czy rolety regulują ilość promieni słonecznych, które dostają się do pomieszczenia.

Jednak oprócz tej funkcji, posiadają walory estetyczne. Mnogość modeli, wzorów i kolorów sprawia, że są doskonałym elementem wyposażenia wnętrz. Decydując się na dekorację w postaci osłon okiennych, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  1. Zawsze dobieramy ozdoby do kolorystyki wnętrza. Dzięki temu całość będzie ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość. Okienne ozdoby nie muszą być w identycznym kolorze. Można je dobrać na zasadzie kontrastu. Ważne, aby pasowały do pozostałych akcesoriów w danym pomieszczeniu.
  2. Ozdoby okienne dobieramy do wielkości okien. Zanim zdecydujemy się na zakup, musimy zdjąć pomiary.
  3. Weźmy pod uwagę charakter danego pomieszczenia. W kuchni i łazience jest większa wilgotność powietrza.
  4. Lokalizację. Jeżeli mamy pokój od strony nasłonecznionej, dobrze sprawdzą się grubsze zasłony.

Zasłony czy firanki – co wybrać?

Nie ma wątpliwości, że zasłony i firanki to najchętniej wybierane dodatki, zdobiące okna. Obecnie dostępne są w takie wielu fasonach, że nie przypominają modeli, które wieszały nasze babcie. Zasłony sprawdzą się, jeżeli chcesz ograniczyć ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych, a także zakryć się przed sąsiadami.

Świetnie sprawdzają się zasłony black-out, które nie przepuszczają światła. Firanki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią delikatne osłony okienne. Możemy również kupić podwójny karnisz i zawiesić zarówno firanki, jak i zasłony. Prezentuje się to świetnie zwłaszcza przy oknach i drzwiach balkonowych.

Jakie rolety wybrać?

Rolety to doskonała alternatywa dla tradycyjnych firanek i zasłon. Od wielu lat nie tylko są praktyczne, ale przede wszystkim stanowią element aranżacyjny. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów rolet. Przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim nasłonecznieniem danego pomieszczenia.

Jaśniejsze kolory przepuszczą więcej światła. Świetny wybór stanowią rolety rzymskie, które są coraz chętniej wybierane. Będą idealną opcją la tych, którzy dodatkowo cenią sobie estetykę. Modele te działają w oparciu o system specjalnych linek i mechanizm, który steruje się łańcuszkiem. Dostępne są z różnych tkanin m.in. tiulu, lnu, bawełny czy materiałów syntetycznych.

Popularnością cieszą się również rolety dzień-noc. Mają one zaciemniające oraz prześwitujące pasy, które pokryte są tkaniną materiałową. Ułożona jest ona  w naprzemienny sposób, dzięki czemu możemy regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here