Na co zwracać uwagę kupując laptopa dla graczy?

0
862

Stacjonarne komputery to standard dla większości graczy, ale są też tacy, którzy preferują granie na laptopach (czy po prostu nie mają innego wyjścia). Ofert laptopów gamingowych jest jednak mnóstwo i ciężko się na któryś zdecydować, zwłaszcza, że niektóre z nich są mało korzystne, a nikt nie chce niepotrzebnie przepłacać. W takim razie na co zwracać uwagę kupując laptopa dla graczy?

Czy dobry laptop gamingowy może być tani?

Cena to niewątpliwie coś, na co każdy z nas patrzy, dokonując jakiegokolwiek zakupu, zwłaszcza dużego. Budżetowy, ale dobrze złożony komputer osobisty może radzić sobie bez większego problemu nawet z najnowszymi tytułami. Już za około 3 tysiące złotych można cieszyć się całkiem niezłym PC-tem, który co prawda być może nie pozwoli grać w najnowsze tytuły AAA na maksymalnych ustawieniach graficznych, ale powinien służyć nam z powodzeniem przez co najmniej kilka lat. Nieco inaczej jest w przypadku laptopów.

Można się spotkać z ofertami „gamingowych” laptopów już w cenie około 2500 złotych, a nawet mniej. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że tak naprawdę jedyne, co czyni te laptopy w jakikolwiek sposób gamingowymi, to obecność dedykowanej karty graficznej. Nie jest to sprzęt wydajny, o czym prawdopodobnie szybko się przekonamy i z pewnością nie jest to sprzęt przyszłościowy.

Prawda jest taka, że jeśli chcemy mieć laptopa o wydajności podobnej do wydajności przyzwoitego PC-ta gamingowego, to zapłacimy za niego znacznie, znacznie więcej. Jest to podyktowane faktem, że wydajne komponenty do laptopów są po prostu bardzo drogie, jako że muszą zmieścić się w bardzo małej przestrzeni. Nie da się ukryć, że mobilny format laptopów nie sprzyja wydajności, aczkolwiek dla wielu osób stacjonarny komputer po prostu z różnych względów nie wchodzi w grę, dlatego też istnieją na rynku dobre laptopy gamingowe – jednak z pewnością nie są one tanie.

Na co należy zwracać uwagę kupując laptopa gamingowego?

Warto w pierwszej kolejności poruszyć kwestię procesora. Wiele tańszych laptopów „dla graczy” posiada wciąż procesory dwurdzeniowe, co do zwykłego użytkowania jest całkowicie wystarczające, natomiast będzie niekompatybilne z wymaganiami większości współczesnych gier AAA. Dlatego też ilość rdzeni (i wątków) procesora jest bez wątpienia czymś, na co warto zwrócić uwagę.

Jak już wspomniano, każdy laptop dla graczy powinien móc poszczycić się dedykowaną kartą graficzną. 1GB VRAM-u (i mniejsza) to pojemność, których w obecnych czasach należy raczej unikać, ponieważ zdecydowanie okaże się niewystarczająca we współczesnych tytułach.

Podobnie jest w przypadku RAM-u. 8GB to minimum, którego warto się trzymać. Biorąc pod uwagę zasobożerność obecnych systemów i przeglądarek internetowych, 4GB RAM-u to stosunkowo niewiele nawet do codziennej pracy, nie mówiąc już o grach. Zbyt mała ilość RAM-u może okazać się bardzo irytująca i prowadzić nie tylko do mniejszej wydajności, ale też po prostu samoistnego zamykania się aplikacji, kiedy dostępna ilość pamięci zostanie wykorzystana. Obecnie można spotkać laptopy gamingowe, takie jak Lenovo Legion Y540, które mają nawet 32GB RAM-u.

Podświetlenie klawiatury, osłona na kamerę czy ilość wejść USB 3.0 to elementy nieco mniej istotne, ale wciąż warte uwagi. Musimy pamiętać, że we współczesnych laptopach gamingowych już bardzo rzadko pojawiają się napędy optyczne. Jeśli więc chcemy odtwarzać płyty na laptopie dla graczy, zazwyczaj konieczne będzie dokupienie zewnętrznego napędu.

Kiedy już zdecydujemy się na jakiś konkretny model, dobrym pomysłem będzie przeczytanie najpierw jego rzetelnej recenzji, takiej, jak ta: https://techpolska.pl/lenovo-legion-y540-laptop-gamingowy-recenzja/. Pozwoli nam to ocenić, czy rzeczywiście dany sprzęt jest tak dobry, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here