Zmarszczki mimiczne są naturalnym efektem procesu starzenia się skóry. Nie dodają jednak uroku i powodują, że twarz wygląda na starą, zmęczoną i pozbawioną blasku. Na szczęście medycyna estetyczna oraz dermatologia estetyczna oferują szereg skutecznych zabiegów, które niwelują nieestetyczne bruzdy. W ostatnich czasach na popularności zyskała iniekcja toksyny botulinowej.
Botoks na zmarszczki
Usuwanie zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej bazuje na blokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w obszarze iniekcji, czego efektem jest rozluźnienie ostrzykniętego mięśnia. W obszarze poddanym zabiegowi mięśnie tracą zdolność kurczenia się, dzięki czemu skóra przestaje się marszczyć. Unieruchomieniu poddawane są jedynie małe obszary skóry, dlatego pozostałe mięśnie mogą normalnie funkcjonować. W ten sposób twarz wciąż wygląda naturalnie.
Przy pomocy botoksu można zniwelować m.in.:
- lwie zmarszczki,
- linie poprzeczne czoła,
- kurze łapki, zmarszczki na powiekach i pod oczami,
- bruzdy nosowo-wargowe,
- zmarszczki na brodzie i szyi.
Warto dodać, że zabieg z wykorzystaniem botoksu nie ma dolnej, ani górnej granicy wiekowej. Bardzo często na zabieg decydują się więc kobiety przed 30 rokiem życia, które chcą zapobiec powstawaniu głębokich zmarszczek w przyszłości.
Efekty toksyny botulinowej
Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do iniekcji kwasu hialuronowego, na rezultaty botoksu należy poczekać kilka dni. Po ok. 3-4 dniach zaczyna być zauważalne stopniowe osłabianie mięśnia. Jednak pełny efekt staje się widoczny po 1-2 tygodniach od wykonania zabiegu. Po upływie tego czasu należy zgłosić się na wizytę kontrolną, na której lekarz oceni efekty zabiegu i dokona ewentualnych poprawek.
Rezultaty iniekcji toksyny botulinowej utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. W dużej mierze jest to uzależnione od indywidualnych cech pacjenta, dlatego okres ten może być dłuższy lub krótszy. Po tym czasie połączenia między nerwami a mięśniami w obszarze wstrzyknięcia botoksu zaczynają się odbudowywać i powraca mimika twarzy. W tym momencie można zdecydować się na powtórzenie całej procedury.
Przebieg zabiegu
Usuwanie zmarszczek za pomocą botoksu jest zabiegiem nieinwazyjnym, a do tego bardzo szybkim (ostrzykiwanie trwa zwykle kilkanaście minut). Lekarz najpierw oczyszcza i schładza skórę, a następnie przystępuje do iniekcji preparatu. W zależności od obszaru i rodzaju zmarszczek indywidualnie dobiera ilość botoksu. Na koniec po raz kolejny schładza skórę oraz smaruje ją kremem z witaminą K, którego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu siniaków.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta i podrażniona. Mogą pojawić się też niewielkie siniaki. Po wykonaniu iniekcji przez ok. 3 godziny nie należy masować ani dotykać twarzy. Nie poleca się także schylania i leżenia, gdyż może to doprowadzić do trwałego przemieszczenia się preparatu pod skórą.
Przeciwwskazania do zabiegu
Mimo, że botoks jest względnie bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego zastosowania:
- nadwrażliwość na składnik obecny w preparacie,
- uszkodzenia skóry w miejscu iniekcji,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- przyjmowanie niektórych leków (np. rozkurczowych, antybiotyków),
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Decydując się na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, warto wybrać renomowaną klinikę. Powinien on być bowiem zrealizowany przez lekarza, którego specjalizacją jest medycyna estetyczna lub dermatologia estetyczna. Dzięki temu cała procedura przyniesie oczekiwane rezultaty, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zostanie wyeliminowane.