Jak włączyć roaming w Play

0
2390
jak włączyć roaming w play

Dzisiejszy poradnik dotyczył będzie telefonii komórkowej. Konkretnie zajmiemy się usługą roamingu, sprawdzimy jak włączyć roaming w Play, oraz na co należy uważać podczas korzystania z tej usługi. Roaming przyda nam się w różnych sytuacjach, dlatego dobrze wiedzieć o co w nim chodzi. Przyda nam się nie tylko podczas pobytu w kraju, ale przede wszystkim za granicą, gdzie nie będziemy musieli korzystać z karty zagranicznego operatora, tylko użyjemy swojej własnej. Nie każdy z nas wie, gdzie można roaming włączyć, sprawdzimy jak to wygląda w różnych sieciach.

Czym jest roaming?

jak włączyć roaming w playPrzede wszystkim roaming dawniej rozumiano inaczej niż dziś. Starsi użytkownicy telefonii komórkowej pamiętają zapewne, że korzystało się z niego wyłącznie za granicą, gdy wyjeżdżaliśmy do innego kraju i chcieliśmy tam móc telefonować do Polski, czy gdziekolwiek. Dziś jednak roaming ma już nieco szersze znaczenie. Otóż dzieli się on na krajowy i zagraniczny. Ten drugi właśnie opisaliśmy powyżej, jednak roaming krajowy może być dla niektórych z nas niezrozumiały. W końcu po co nam w kraju coś, co utożsamiamy z pobytem za granicą? Otóż roaming krajowy jest zupełnie inną usługą niż zagraniczny. Pozwala nam on w skrócie na korzystanie z infrastruktury sieciowej innych operatorów. Dla przykładu, gdy dowiemy się jak włączyć roaming w Play, będziemy mieli prawo korzystać z nadajników T-Mobile, Orange, Plusa i innych, z którymi nasz operator ma podpisane umowy roamingowe.

Po co zmieniać roaming?

Jednak co to właściwie ma na celu? Otóż nie zawsze miejsce, w którym się znajdujemy, ma wystarczająco dobry zasięg dla naszej sieci. Dawniej nie miało to aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ zasięg wystarczający do przeprowadzania rozmów i pisania SMS był praktycznie wszędzie. Nawet przy słabym sygnale spokojnie dało się dzwonić i pisać wiadomości tekstowe. Jednak dziś powszechnie korzystamy z internetu w telefonach i chcemy mieć dostęp do multimediów, typu filmy w serwisach wideo.

Wymaga to sporego przesyłu danych i niestety ze słabym zasięgiem, gdzie mamy dostęp jedynie do technologii 3D, EDGE, czy wręcz samego GPRS, nie wystarczy. Te ostatnie systemy, nawet jeśli są dostępne, są jednocześnie tak powolne, że korzystanie na nich z internetu to koszmar. Tak więc dobrze wiedzieć jak włączyć roaming w Play, Orange, Plusie i innych sieciach, oczywiście mówimy na razie o roaming krajowym. Włączanie roamingu zagranicznego wygląda podobnie, jednak wymagania wykonania kilku dodatkowych kroków. Dlatego też zapraszamy do dalszej części naszego wpisu, gdzie zajmiemy się tymi kwestiami.

Jak włączyć roaming w Play?

Gdy już wyjaśniliśmy sobie pokrótce czym jest roaming zagraniczny i krajowy, przejdźmy teraz do tego jak włączyć go u poszczególnych operatorów. Otóż praktycznie u każdego z nich można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej. Tak więc jeśli ktoś na przykład nie wie jak włączyć roaming w Play, to powinien wejść do serwisu internetowego, zalogować się podając odpowiednie dane i wyszukać tam opcję „roaming”. Operator Play daje nam prawo do roamingu krajowego w standardzie, nie możemy tej opcji włączyć ani wyłączyć.

Jest uruchomiona na stałe już od momentu, gdy kupimy kartę i aktywujemy nasz numer telefonu. Roaming zagraniczny natomiast również powinien być aktywny, jeśli jednak nie jest, lub chcemy go wyłączyć, to szukamy stosownej opcji w systemie. Następnie wydajemy dyspozycję i czekamy na SMS potwierdzający zmianę stanu. Od tej pory możemy cieszyć się roamingiem zagranicznym. Pamiętajmy, by zrobić to przed wyjazdem z kraju, bo za granicą stracimy dostęp nie tylko do możliwości dzwonienia i smsowania, ale także do internetu i będziemy całkowicie odcięci od świata.

Roaming u innych operatorów

jak włączyć roaming w playSkoro wiemy już jak włączyć roaming w Play przez internet, to będziemy potrafili zrobić to również u innych operatorów. Cała procedura jest bowiem bardzo podobna jeżeli nei taka sama. Jeśli jednak to nas jeszcze nie satysfakcjonuje, to możemy manipulować roamingiem za pomocą specjalnego menu. U większości operatorów wywołuje się je kodem *100#, wpisując go w telefonie i wciskając zieloną słuchawkę. Pojawi się menu i będziemy musieli wpisywać odpowiednie numerki, by wybrać pożądaną opcję.

Wszystko działa tu podobnie jak w internecie, gdy coś zmienimy, przyjdzie SMS potwierdzający. Ostatnia możliwość to po prostu telefon do BOK-u, czyli biura obsługi klienta. Możemy także przejść się osobiście do placówki operatora, które znajdziemy w centrach handlowych, galeriach i niektórych większych sklepach. Pracownik zmieni odpowiednie ustawienia naszego konta i od tej pory będziemy mogli korzystać z roamingu bez przeszkód.

Jak widać, kwestia roamingu może się wydawać dość zawiła, głównie dlatego że dziś dzielimy go na krajowy i zagraniczny, a kiedyś mówiąc o roamingu mieliśmy na myśli tylko i wyłącznie zagraniczny. Sprawdziliśmy jednak jak włączyć roaming w Play, a informacje te możemy bez problemu odnieść do wszystkich innych krajowych operatorów, ponieważ procedury są u nich zasadniczo te same. O ile roaming krajowy jest włączony na stałe – o ile operator nam go oferuje – to jego zagraniczny odpowiednik włączyć i wyłączyć możemy przez serwis internetowy, przez menu operatorskie w telefonie, jak również dzwoniąc do biura obsługi klienta.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here