Jak zatrzymać laktację

0
1087

Karmienie piersią jest jednym z najodpowiedniejszych sposobów żywienia noworodków, oraz niemowląt. W chwili obecnej uważa się, że do 6 miesiąca życia dziecko poza mlekiem matki, nie potrzebuje dodatkowo żadnego innego pokarmu. Większość mam, o ile stan zdrowia ich oraz maleństwa na to pozwala, karmi piersią dzieci nawet do 2 roku życia.
Warto jednak zdać sobie sprawę, że w późniejszym okresie życia dziecko ma możliwość dostarczenia z innego pożywienia niezbędnych składników odżywczych. A przedłużając karmienie u kobiety mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, związane z odwapnieniem kości.
Dlatego gdy nasz maluszek zjada już z apetytem pokarmy stałe, czas pomyśleć o zakończeniu karmienia piersią.

Jak zatrzymać laktację?

Jak zatrzymać laktacjęCzasami zdarza się, że pokarm w efekcie redukcji ilości karmień zanika samoistnie. Jednak wiele kobiet przyznaje, że musiało sięgnąć po inne środki w celu zatrzymania laktacji.
Jak zatrzymać laktację skutecznie, i bez narażania się na bolesne skutki związane z zastojem pokarmu? Warto w celu zatrzymania laktacji w pierwszym odruchu sięgnąć po naturalne metody, z pomocą przychodzą nam tutaj dobrze znane każdemu zioła.
Kilka filiżanek dziennie naparu uzyskanego z szałwii, oraz mięty skutecznie ograniczy ilość wydzielanego pokarmu. Położne doradzają niekiedy noszenie ciasnych biustonoszy, metoda ta ograniczy stymulacje piersi, a co za tym idzie wytwarzanie pokarmu.
Pokarm w piersiach nie zniknie z dnia na dzień i warto być tego świadomym, u jednych mam zatrzymanie laktacji trwa kilka dni, u innych zaś potrafi trwać nawet kilka tygodni.
Dlatego nie zrażajmy się od razu, gdy dana metoda nie przynosi oczekiwanych efektów.

Farmakologiczne zatrzymanie laktacji

Jeśli jednak stosujemy metody naturalne a nasza laktacja nie straciła na intensywności nawet odrobinę, warto udać się do lekarza który wypisze odpowiednie środki dostępne na receptę, które skutecznie zahamują laktację. Zawierają one substancje, wypływające na zmniejszenie wydzielania hormonu zwanego prolaktyną, jest on bezpośrednio odpowiedzialny za produkcję mleka, więc ograniczając jego wydzielanie tym samym zostaje ograniczona produkcja pokarmu w organizmie kobiety. Farmakologiczne zatrzymanie laktacji, jest zdecydowanie szybsze od stosowania naturalnych metod, jednak posiada skutki uboczne jak każde inne leki. W związku z tym każda z mam, powinna indywidualnie rozpatrzeć nie tylko chwilę w której zaprzestanie karmić swojego maluszka piersią, ale i sposób w jaki tego dokona.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here