Badanie żył z wykorzystaniem USG Dopplera stanowi popularny i skuteczny sposób na ocenę stanu naczyń krwionośnych. Wśród jego zalet wymienić można brak inwazyjności, szybkość oraz poza nielicznymi przypadkami brak konieczności specjalnego przygotowania się pacjenta do badania.
Charakterystyka badania żył z użyciem USG Dopplera
USG Dopplera czyli tak zwane badanie dopplerowskie jest stosowane w szerokiej diagnostyce naczyń krwionośnych różnych obszarów ciała, w tym między innymi kończyn górnych i dolnych. Tego typu badania żył pozwalają na wykrycie ich niedrożności, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.
Wskazania do przeprowadzenia badania żył z użyciem USG Dopplera
Badanie żył z wykorzystaniem USG Dopplera powinno być przeprowadzone w przypadku nieprawidłowego gojenia się ran, stanów pourazowych, dolegliwości bólowych, drętwienia i marznięcia kończyn, podejrzenia miażdżycy oraz jako forma kontroli po zabiegu odbudowy naczyń lub wszczepieniu graftu. Ponadto, badanie żył wykonywane jest w przypadku zakrzepicy żył głębokich, występowania żylaków i obrzęków.
Przebieg badania żył z użyciem USG Dopplera
Badanie żył kończyn dolnych i górnych nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Ponadto, badanie to jest nieinwazyjne oraz bezpieczne. Wykonywane jest z wykorzystaniem aparatu, który emituje ultradźwięki i rejestruje echo fal, które powracają do aparatu po odbiciu się od tkanek i narządów.
Korzyści płynące z przeprowadzenia badania żył z użyciem USG Dopplera
Jak wspomniano powyżej, badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne oraz bardzo proste do przeprowadzenia. Oczywiście wymaga ono specjalistycznej wiedzy ze strony lekarza, który ocenia prezentowany na monitorze urządzenia obraz. Niemniej jednak sam pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania. Wyjątek stanowi badanie żył zlokalizowanych w jamie brzusznej pacjenta. Wówczas musi on przez trzy dni poprzedzające badanie stosować lekkostrawną dietę oraz przyjmować leki wpływające na pozbycie się zalegających w jelitach gazów. Ponadto, badanie żył to procedura krótkotrwała oraz skuteczna. Poza oceną dobrostanu żył i tętnic kończyn górnych i dolnych umożliwia ona również wykrycie powrózka nasiennego u mężczyzn, jak również zdiagnozowanie niedokrwistości, uszkodzeń lub stanu zapalnego nerek, wątroby, trzustki, śledziony oraz wykrycie wad zastawkowych serca i guzów tarczycy.