Jak zrobić zielnik

0
1064
Jak zrobić zielnik

Jeśli wraz z dziećmi lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu i wciąż staracie się zapamiętać, jakie drzewa spotkaliście na swojej drodze, lub jakie piękne kwiaty widzieliście na łące, może czas by wspólnymi siłami stworzyć zielnik? Domowy zielnik to fajda nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, którzy mogą przypomnieć sobie czasy swojej młodości lub poszerzyć swoją wiedzę botaniczną.

Jak zrobić zielnik?

Jak zrobić zielnikJak zrobić zielnik? To dziecinnie proste! Przede wszystkim musicie zacząć zbierać liście, kwiaty, łodyżki lub inne części roślin. Musicie również znaleźć odpowiedni notatnik, zeszyt lub segregator na swoje eksponaty. Jeśli, któreś z was, ma zdolności plastyczne, warto pokusić się na własnoręczne rysunki przedstawiające całą roślinę lub jej fragment w powiększeniu. Przyda nam się również atlas botaniczny lub inna książka, dzięki której będziemy mogli zidentyfikować napotkane na naszej drodze rośliny. Złudne może być uczucie, że znamy wszystkie rodzaje drzew w pobliskim parku! Sam dąb może występować aż w ponad 400 gatunkach. Oczywiście, nie wszystkie możemy spotkać w polskim lesie, jednak warto sprawdzić, czy to jest dąb szypułkowy, czy bezszypułkowy, czym się różnią i jak je rozpoznać. Tak samo możemy postąpić w przypadku traw czy kwiatów dziko rosnących, np. dzwonek występuje w Polsce w kilkunastu odmianach! Tworzenie zielnika może być świetną zabawą dla całej rodziny! Należy jednak pamiętać, że rośliny będące pod ochroną, nie mogą się znaleźć w naszym zielniku, chyba że w formie rysunku lub fotografii.

Jak wysuszyć liście i rośliny?

Zebrane liście lub rośliny, możemy ususzyć między stronami książki. W tym celu wkładamy je między papier śniadaniowy i później między kartki książki. Po kilku dniach roślina powinna już być przynajmniej podeschnięta. Możemy ją spryskać lakierem do włosów, to ją usztywni i zapobiegnie kruszeniu. Taką roślinę przyklejamy do kartki w naszym zielniku i opisujemy. Jeśli zdecydowaliśmy się na rysunki, to możemy je również umieszczać obok takich zasuszonych elementów. Obok rysunku lub fragmentu rośliny, dodajemy opis: co to za roślina, gdzie ją znaleźliśmy i zastosowanie. Możemy umieścić też inne informacje, jakie nas interesują. Tak naprawdę przy tworzeniu zielnika ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia! A więc do dzieła!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here