Jak założyć własną firmę

0
721
Jak założyć własną firmę

Własna firma, albo mówiąc żargonem biurokratyczno – urzędniczym: własna działalność gospodarcza jest marzeniem wielu odważnych ludzi. Szczególnie w młodym wieku tej odwagi nie brakuje i chce się spróbować swoich sił w biznesie. Ryzyko z tym związane jest zawsze duże, jednak w przypadku powodzenia, świetnego pomysłu, może się ono naprawdę opłacić.

Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmęWiele lat temu w Polsce toczyła się dyskusja na temat zakładania firm. Procedury urzędnicze były żmudne i skomplikowane, ciągnęły się w nieskończoność, a wiele zależało od dobrej woli urzędnika. Po wielu próbach udało się to wszystko ułatwić i zaczęto mówić o tak zwanym „jednym okienku”, czyli założenia firmy w ciągu jednego dnia, przy maksymalnie jednej wizycie w jednym urzędzie. Czy zatem jest to takie łatwe? Otóż niestety niekoniecznie, a jedno okienko jest wciąż fikcją. Choć przyznać należy, że wprowadzone ułatwienia można już uznać za znaczącą poprawę sytuacji. Zatem jak założyć własną firmę?

Wpis do CEIDG

Teoretycznie, by to zrobić, trzeba dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić w urzędzie miasta czy gminy, a także przez internet. By dokonać tego wpisu konieczne jest posiadanie numeru NIP. Gdy go nie mamy, czeka nas wizyta w urzędzie skarbowym, nie pierwsza i na pewno nie ostatnia. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj działalności gospodarczej, bowiem we wniosku należy podać tak zwany kod PKD. Kodów możemy podać kilka w sytuacji, gdy nasza firma będzie się zajmować szerszym zakresem spraw. Wykaz kodów PKD jest dostępny powszechnie, więc na pewno znajdziemy te odpowiednie dla nas.

Kwestie związane z ZUS

Zrobiliśmy wpis do CEIDG i mamy własną firmę. Piękne, co nie? Możemy działać i podbijać świat biznesu. Bogacić się i spełniać marzenia. Wizja piękna, jednak raczej ze sfery snów. Musimy jeszcze załatwić sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jest nieprzyjacielem każdego przedsiębiorcy, zarówno początkującego, jak i doświadczonego. To właśnie obciążenia związane z ZUSem są często powodem zamykania tych małych, drobnych firm. Co takiego złego jest w ubezpieczeniach społecznych, oprócz tego, że są obowiązkowe? Są drogie. Przedsiębiorca płaci pieniądze do państwowej kasy za każdego zatrudnionego przez siebie pracownika i to niezależnie od przychodów, zarobków w firmie czy strat. Kasa musi być zapłacona i nie ma zmiłuj. I należy zaznaczyć, że nie są to małe kwoty. Te pieniądze są ogromnym obciążeniem dla wszystkich firm. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną również obciążenia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Mimo to warto wybrać wszystkie opcje (ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, rentowe, wypadkowe), dzięki czemu w razie choroby będziemy uzyskać zasiłek chorobowy i inne świadczenia.

Podatki

Jak założyć własną firmęPrzebrnęliśmy przez ZUS, czas na urząd skarbowy. Prowadząc działalność gospodarczą musimy wybrać sposób opodatkowania, który będzie najkorzystniejszy dla naszej firmy. Do wyboru mamy zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy, kartę podatkową. Każda z tych form opodatkowania ma swoje wady i zalety, z którymi trzeba się koniecznie zapoznać. Jest jednak jedna rzecz, która łączy wszystkie – księgowy. by móc spokojnie prowadzić własną firmę, trzeba mieć księgowego. Bez tego, pół miesiąca spędzimy zamiast na rozwijaniu biznesu, na walce z papierologią, podatkami i innymi sprawami skarbowymi. Naprawdę szkoda na to czasu, szczególnie w sytuacji, gdy przepisy zmieniają się tak często, przedsiębiorcom dochodzą nowe obowiązki i muszą oni śledzić kolejne zmiany. Temat podatków i przepisów podatkowych to temat rzeka. Każdy rząd to inny pomysł na „ułatwienia” dla firm, które ułatwieniami są tylko tak naprawdę z nazwy. Księgowy jest niezbędny, by prowadzący działalność gospodarczą mógł spać spokojnie i mógł zająć się tym czym powinien, czyli rozwijaniem własnej firmy.

Jak radzić sobie z problemami?

Przy zakładaniu firmy te trzy sprawy są najważniejsze. W zależności od rodzaju działalności, trzeba wykonać jeszcze inne kroki ale należą one do specyficznych branż i osoba chcąca inwestować swój czas i pieniądze w poszczególne sektory gospodarki z pewnością będą wiedziały, co należy robić. Zakładanie firmy może przysporzyć trochę nerwów i stresu ale jak to się mówi, pierwsze koty za płoty. Podczas prowadzenia firmy zawsze zderzamy się z różnymi problemami, urzędami i urzędnikami. Kluczowa w rozwoju firmy jest szybka i skuteczna reakcja na problemy, odpowiednia elastyczność i skuteczność w działaniu, a także czynnik ludzki. Czym on jest? Jest to odpowiednie podejście do ludzi. Tak po prostu. Na swojej biznesowej drodze spotkamy wielu ludzi, klientów, kontrahentów, urzędników. Wszyscy mają za zadanie robić to co do nich należy, a dobra rozmowa, uśmiech i dobre podejście mogą sprawić cuda i ułatwić nasz biznes.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here