Jaką rolę pełnią regulatory ładowania w zestawie fotowoltaicznym?

0
1505
Jaką rolę pełnią regulatory ładowania w zestawie fotowoltaicznym?

Zestaw fotowoltaiczny składa się z szeregu różnych elementów. Każdy z nich pełni bardzo ważną rolę, która pozwala na sprawną pracę przez długie lata. Za co odpowiadają regulatory ładowania?

Panele – znak rozpoznawczy

Wielu z nas słysząc o zestawie fotowoltaicznym, ma na myśli panele słoneczne. I nic w tym dziwnego, bowiem są one największym i jednocześnie najbardziej charakterystycznym elementem. To od ich mocy zależy też to, ile energii będą mogły przechwycić i wyprodukować. Liczba paneli słonecznych zależy od zapotrzebowania domu jednorodzinnego na prąd. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny optymalne będzie rozwiązanie o mocy 5kW. Powierzchnia modułów wyniesie wówczas około 33 metrów kwadratowych. Ich montaż może odbyć się na dachu budynku, ale w przypadku braku odpowiedniej ilości miejsca, można je zainstalować na ziemi. Ten sposób jest nawet efektywniejszy, gdyż pozwala uzyskać nawet pięć procent więcej energii. Możliwe jest to dzięki ustawieniu paneli pod optymalnym kątem. W przypadku konstrukcji dachowych moduły ustawia się pod takim kątem, jaki umożliwia konstrukcja dachu.

Jak kupić dobry zestaw fotowoltaiczny?

Kupując panele postawmy na produkty wysokiej jakości. Jeśli chcemy cieszyć się niezawodnym działaniem zestawu przez ponad dwie dekady, nie kupujmy tanich elementów lub części nieznanego pochodzenia. W pełni sprawny zestaw działa w zasadzie bezobsługowo. Co wchodzi w jego skład? Przede wszystkim są to: inwerter (falownik) sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Największą część budżetu pochłania oczywiście zakup najbardziej charakterystycznego elementu, czyli paneli fotowoltaicznych. Do wyboru mamy moduły poli- i monokrystaliczne. Te ostatnie są najlepszymi produktami dostępnymi na rynku. Zbudowane są z wysokiej jakości krzemu. Ogniwa polikrystaliczne natomiast składają się ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. Ich sprawność jest bardzo podobna, ale największą różnicę robi kwota, jaką trzeba za nie zapłacić.

Po co są regulatory ładowania?

Innym bardzo ważnym elementem całego układu są regulatory ładowania. To urządzenia montowane między baterią słoneczną a akumulatorem. Pełnią one bardzo ważna rolę. Dbają bowiem o to, by akumulator był wciąż w pełni naładowany. Nie dopuszczają więc ani do jego przeładowania, ani rozładowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Regulatory ładowania chronią także instalację przed tzw. „prądem ciemnym”, który panele mogą pobierać przy braku oświetlenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here