Śruby kołnierzowe – co trzeba o nich wiedzieć?

0
1065
Śruby kołnierzowe - co trzeba o nich wiedzieć

Zupełnie nieprzypadkowo śruby kołnierzowe stają się coraz częściej wybieranymi elementami złączonymi. Takie akcesoria mogą być stosowane w różnych dziedzinach. Czym się cechują? Z czego są wykonywane? Jakie występują tutaj klasy własności?

Śruby kołnierzowe – rodzaje gwintu, klasa, powłoka, zakres

Śruby kołnierzowe spełniają normy ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, a także Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Warto zatem decydować się na elementy złączne DIN 6921/PN 82247. Okazuje się, że akcesoria z tej grupy mają różne rodzaje gwintów. Można bowiem zdecydować się na śruby kołnierzowe metryczne albo drobnozwojne. Teraz przejdźmy do klasy własności. Tutaj także jest wiele różnych możliwości. Opisywane dzisiaj śruby kołnierzowe mają bowiem następujące klasy wytrzymałości materiału: 8.8, 10.9 i 12.9.

Z czego są zaś produkowane? Między innymi to stal kwasoodporna A4 albo węglowa. Poza tym do produkcji takich właśnie elementów złącznych służy również stal nierdzewna A2 (INOX). Nie brakuj Klientów, biorąc pod uwagę rozmaite branże, którzy decydują się na takie konkretne śruby kołnierzowe. Zwłaszcza, że stal nierdzewna gwarantuje rozmaite zalety. Jakie? To przede wszystkim odporność na korozję. Jest to związane z odpowiednią zawartością chromu oraz węgla. Poza tym produkty wykonywane ze stali nierdzewnej są żarowytrzymałe, czyli potrafią zachować swoje właściwości nawet w aspekcie wysokich temperatur. Nie można zapominać tutaj o innych aspektach. To elegancki wygląd, optymalny stosunek wytrzymałości do wagi itp.

W jaki sposób dodatkowo specjaliści zabezpieczają śruby kołnierzowe przed korozją? Stosują między innymi takie elementy, jak ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty, czy ocynk płatkowy . Niekiedy wykonywane jest również oksydowanie (czernienie). Warto też wspomnieć o zakresie. Dla stali węglowej jest on na poziomie M5 – M20. W przypadku stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej wynosi on natomiast tyle samo (od M5 do M12).

Gdzie można je użyć?

Statystyki potwierdzają, że śruby kołnierzowe są aktualnie bardzo popularne. Między innymi biorąc pod uwagę fachowców z branży motoryzacyjnej. Tacy specjaliści stosują tego typu elementy złączne w przemyśle samochodowym. Okazuje się bowiem, że śruby z kołnierzem DIN 6921/PN 82247 bardzo dobrze sprawdzają się uwzględniając różnego rodzaju układy (zawieszenia, hamulcowe lub nawet sterujące). Nie może zatem zaskakiwać, że takie elementy złączne są uznawane przez ekspertów jako wyjątkowo uniwersalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here