Plastik psuje naturalne środowisko. Niszczy je dosłownie z każdej strony, dlatego trzeba zrobić coś, by go już więcej nie produkować. A warto zacząć o siebie i wprowadzić drobne zmiany do swojego życia, zastępując zwykłe plastikowe słomki tymi wykonanymi z papieru. Czy jednak biodegradowalne słomki papierowe rzeczywiście będą najlepszym wyborem dla osoby chcącej zadbać o środowisko? Jak to wszystko z nimi wygląda? Czy taka słomka papierowa naprawdę sama rozłoży się w ziemi i jak szybko ten proces nastąpi?
Wszystkie, ale to naprawdę wszystkie słomki wykonane z papieru są biodegradowalne, co oznacza, że ulegają biodegradacji. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku słomek plastikowych. Najpierw trafiają one do zwykłych koszy na śmieci. Później są przewożone olbrzymimi pojazdami na wysypiska, skąd zabiera się je do oceanów. Plastik nie jest w stanie samodzielnie się rozłożyć, a jako że coś trzeba z nim zrobić, ludzie wymyślili, że świetnym pomysłem będzie składowanie go w wodach, gdzie nikt go nawet nie zauważy. Trochę się jednak pomylili. Dziś oceany stopniowo wyrzucają różne dziwne przedmioty, ukazując, jak wiele plastiku wciąż może się w nich znajdować.
Eko słomki papierowe mogą więc samodzielnie się rozłożyć – teoretycznie nawet wyrzucone na ziemię prędzej czy później wnikną w jej strukturę. A ile będzie trwać ten proces? Otóż wyliczono, że biodegradowalne słomki potrzebują zaledwie kilku tygodni do tego, by całkowicie się rozłożyć. Proces może trwać maksymalnie półtora miesiąca! To naprawdę niewiele w porównaniu z tym, ile trwa rozkład słomek wykonanych z plastiku. Te mogą rozkładać się całymi latami. Nieraz potrafią leżeć na wysypiskach śmieci przez nawet kilkaset lat i to w praktycznie nienaruszonym stanie! Najczęściej więc taki plastik trafia później do oceanu. Tam też będzie się bardzo długo rozkładać.
Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości co do tego, że ekologiczne słomki z papieru są jedynym dobrym wyborem. Tych plastikowych obecnie w ogóle nie powinno się kupować.