Ciążą i okres po narodzinach dziecka to czas, kiedy szczególnie należy zadbać o to, jak się odżywiamy. Nasza dieta wpływa nie tylko na nasz organizm, ale i na organizm dziecka, dlatego należy zwrócić na nią szczególna uwagę. Niestety, wokół żywienia w trakcie karmienia piersią narosło wiele mitów i sprzecznych teorii, które wprawiają młode mamy w konsternację. Postaramy się obalić te mity i zawrzeć przydatne wskazówki.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/dieta-karmienia-piersia/
Mit 1: Można jeść tylko ograniczoną liczbę produktów
Jeszcze nie tak dawno temu panował pogląd, że matki karmiące szczególnie w pierwszym okresie po porodzenie, mogą spożywać jedynie określone, bezpieczne dla dziecka produkty. Miało to uchronić noworodki przed problemami z brzuszkiem, wzdęciami i kolkami, które przytrafiają im się dość często ze względu na niedojrzały jeszcze układ pokarmowy. Były to nie tylko dobre rady mam i babć, ale tez rekomendacje ze strony lekarzy i położnych środowiskowych.
Tymczasem najnowsze badania jednoznacznie wskazują, ze tak restrykcyjna dieta nie ma uzasadnienia, co więcej może być niebezpieczna. Noworodek wraz z mlekiem matki nie otrzymuje wszystkich właściwości pokarmu, które mogłyby przyczynić się bezpośrednio do problemów z brzuszkiem po spożyciu konkretnych produktów. Taka restrykcyjna dieta może mieć natomiast bardzo negatywne wpływ na zdrowie karmiącej mamy, ponieważ w znacznym stopniu osłabia jej organizm i pozbawia ważnych witamin i minerałów.
Obecne zalecenia lekarzy mówią o tym, aby spożywać wszystkie produkty, oczywiście, przy założeniu, że odżywiamy się zdrowo, a dopiero, gdy zaobserwujemy dolegliwości u dziecka, możemy eliminować najbardziej podejrzane produkty.
Mit 2: Trzeba jeść często i tłusto
Kolejnym najczęstszym mitem jest przekonanie, że matka karmiąca powinna jeść często, w dużych ilościach oraz bardzo sycące dania. Zgodnie z tym poglądem takie postępowanie ma zapewnić matce dużą ilość, tłustego pożywnego mleka. I o ile faktycznie produkcja mleka i karmienie wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym, to jest ono stosunkowo niewielkie. Przejadanie się natomiast może prowadzić do szybkiej nadwagi, która wiąże się w późniejszym etapie z szeregiem poważnych chorób, m.in. obciążeniem kręgosłupa, serca i innych narządów wewnętrznych.
Przeczytaj też: http://www.espoleczni.pl/badanie-moczu-nalezy-zwrocic-uwage/