Skórzane buty to nie wydatek – to inwestycja na lata. Odpowiednio pielęgnowane mogą Ci posłużyć przez wiele sezonów, urzekając swoim intensywnym kolorem i nienagannym wykonaniem.
Najwyższej klasy obuwie ze skóry naprawdę jest nie do zdarcia, a kluczem do ich długowieczności jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. No właśnie: „odpowiedniej pielęgnacji” – co to właściwie oznacza? Co się dzieje, jeśli zaniedbasz ten wyjątkowy materiał? Kiedy warto sięgnąć po renowację skórzanych butów i w jaki sposób odnieść się do często powielanych mitów na jej temat?
Zebraliśmy te najczęściej powtarzane plotki, aby przyjrzeć się im bliżej, po czym obalić – raz na zawsze!
Mit nr 1: Nikt już się nie bawi w pełną renowację skórzanych butów.
Oczywiście, że nie! Renowacja skórzanych butów jest rzemiosłem z wieloletnią tradycją i historią, którą pielęgnują specjaliści i eksperci w branży. W niemalże całym kraju znajdziesz wiele salonów, które oferują pielęgnowanie i odświeżanie ulubionej pary.
Mit nr 2: Pełną renowację moich skórzanych butów mogę wykonać w domu!
Nie! Chyba że jesteś profesjonalnym szewcem, masz w domu wszystkie niezbędne narzędzia i materiały (np. pasty, farby do obuwia, kawałki skóry licowej, fleki itp.), a do tego sporo doświadczenia w zawodzie pod okiem mistrza. Nie jesteś? Zobacz oferowane usługi szewskie w Warszawie od Wielki Shoe!
Mit nr 3: Pełna renowacja skórzanych butów się nie opłaca
To zależy. Skórzane buty są naprawdę trwałe, a wraz z wysoką jakością idzie także wyższa cena. Wiele osób myśli, że jeśli skórzane szpilki czy półbuty trochę się zdarły, lepiej będzie… po prostu kupić nowe (na pewno spodoba się to fashonistkom zmieniającym wyposażenie szafy co sezon). To prawda, że nie każda pełna renowacja skórzanych butów się opłaca. Jednak zakup kolejnej pary ze skóry to koszt kilkuset złotych, co zdecydowanie nadwyręża nasz portfel.
Jak więc ocenić, czy to gra warta świeczki? Porównaj koszt usługi z kosztem (i możliwością) zakupu butów tej samej klasy. Nie zapominaj przy tym o wartościach niematerialnych.
- Kupisz dużo taniej? Nie odnawiaj, chyba że kochasz te buty.
- Kupisz w porównywalnej cenie? Rozważ wszystkie za i przeciw: jak długo będziesz czekać (i czy możesz), czy buty są wygodne, czy dalej Ci się podobają. Weź też pod uwagę ochronę środowiska (tak, tak – zużyte buty to kolejny śmieć na naszej pięknej planecie).
- Nie ma żadnych szans, że kupisz? Kupisz dużo drożej? Odnawiaj i nie zastanawiaj się ani chwili dłużej!
Mit nr 4: Wystarczy renowacja, ja nie muszę nic robić z moimi skórzanymi butami
Niekoniecznie. Nawet jeśli jesteś w pełni przekonany, że pełna renowacja ma sens i warto oddać buty w ręce specjalistów, warto poświęcać swojemu obuwie trochę uwagi na co dzień. Czyli? Czyścić z błota, śniegu i soli, zabezpieczać przed działaniem wilgoci, pastować, szczotkować itd. (w zależności od tego, z jakiej skóry są wykonane Twoje buty). Pamiętaj, że im bardziej zniszczone i zaniedbane buty, tym koszt pełnej renowacji będzie wyższy, a sama praca – trudniejsza i bardziej czasochłonna.
Mit nr 5: Pełna renowacja skórzanych butów to tylko porządne wypastowanie i wyczyszczenie
Nie! Szewc oczywiście zadba o usunięcie starych warstw pasty do butów czy błota, a potem nałoży odpowiedni preparat. Jednak profesjonalista zajmujący się renowacją obuwia ze skóry może zrobić dla Ciebie o wiele więcej: wymienić fleki, zelówkę, a nawet całą podeszwę, obciągnąć skórą obcasy, uzupełnić ubytki, wyprostować zagniecenia czy całkowicie zmienić kolor. Niektóre buty na obcasach czy koturnach da się przerobić na płaskie! Poza tym można wysuszyć, zdezynfekować, wyczyścić i odgrzybić wnętrze buta. Jak widzisz, pełna renowacja skórzanych butów to wieloetapowa usługa – Ty decydujesz, których zabiegów potrzebuje Twoja para.