Jak można zarazić się HIV?

0
1023
Jak można zarazić się HIV?

HIV dotyka przede wszystkim ludzi, którzy uprawiają seks bez zabezpieczenia z osobą, która jest nosicielem wirusa HIV. Kontakt seksualny musi wówczas zawierać elementy, w których wymieniane są płyny ustrojowe, takie jak krew, sperma, śluz lub inne wydzieliny ciała. Za najczęstszy rodzaj infekcji uznawany jest seks pochwowy, analny lub oralny z osobą zakażoną wirusem HIV. Wszystkie osoby uprawiające seks mogą być narażone na infekcje niezależnie od płci, wieku, przynależności religijnej lub pochodzenia etnicznego.

Jak można zarazić się HIV?

Jeśli krew zakażona HIV dostanie się do krwiobiegu innej osoby, ryzyko infekcji HIV jest bardzo wysokie. Wcześniej wiele osób było zarażonych wirusem HIV za pomocą strzykawek używanych przez nosicieli wirusa HIV. Krew z wirusem HIV na całej skórze jest całkowicie nieszkodliwa w związku z przenoszeniem zakażenia HIV, w przeciwieństwie do skóry, na której są głębokie rany. Cała, nieuszkodzona skóra jest najlepszą ochroną w stosunku do zakażenia HIV.

W przypadku transfuzji krwi zakażonej HIV lub innych preparatów wytwarzanych przez produkty krwiopochodne zawierające HIV zakażenie może zostać przeniesione. Jednak uważa się za bardzo bezpieczne przyjmowanie transfuzji krwi lub innych produktów krwiopochodnych. Wszyscy dawcy krwi są bowiem regularnie testowani na obecność wirusa.

HIV może się również zarazić dziecko od matki poprzez ciążę, poród i karmienie piersią

Właśnie dlatego matki z wirusem HIV nie powinny karmić piersią swoich dzieci. Współczesna medycyna zmniejsza ryzyko, że dziecko matki zakażonej wirusem HIV stanie się nosicielem wirusa HIV. HIV nie rozprzestrzenia się podczas normalnej interakcji społecznej z osobą zakażoną wirusem HIV. Nie można zarażać się HIV poprzez regularny kontakt cielesny, drobne uściski i bliskość. Potrzeba do tego znacznie więcej.

W jaki sposób HIV nie zaraża?

W jaki sposób HIV nie zaraża?Nie można zarazić się wirusem HIV, jeśli wirus nie dostanie się do krwiobiegu. Aby tak się stało, krew, plemnik lub wydzielina osoby zakażonej wirusem HIV muszą dostać się do organizmu. Nie możesz także zostać zarażony HIV poprzez całowanie nosiciela HIV. Jak dotąd nie zdarzyło się, żeby ktoś został zakażony HIV przez ślinę, choć teoretycznie istnieje taka możliwość. W jamie ustnej układ odpornościowy jest bardzo czujny i w ślinie są substancje, które utrudniają przekazywanie. Musi być również możliwe, żeby wirus dostał się do krwiobiegu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here