Jak się zmotywować

0
688
Jak się zmotywować

W obecnych czasach coraz bardziej popularna jest praca zdalna. Wykonują ją nie tylko freelancerzy, ale również osoby zatrudnione w firmach. Oczywiście dotyczy ona tych zawodów i czynności, które można wykonywać na komputerze podłączonym do internetu. Niektórzy są do niej przyzwyczajeni, gdyż naturalnie pracują z domu, dla większości jednak taka forma praca może być początkowo trudna do zaakceptowania. Motywacja do pracy w domowym zaciszu bywa niebywale trudna. Dookoła znajdziemy mnóstwo destruktorów, którym ciężko się oprzeć. Jak się zmotywować do wydajnej pracy pozostając w domu? Oto kilka niezawodnych sposobów, które powinny nam w tym pomóc.

Jak się zmotywować? Pora wstawania

Jak się zmotywowaćPierwszym i chyba najważniejszym punktem powinna być stała pora wstawania. Praca z domu dla wielu osób oznacza długie godziny przed telewizorem wieczorem, a w konsekwencji późne wstawanie. Jeśli nie mamy porannej telekonferencji z przełożonym, ani nie czeka na nas super pilny temat, oczywiście możemy zacząć pracę trochę później. Nie wpłynie to jednak dodatnio na naszą wydajność, a wręcz przeciwnie- rozwlecze nasz dzień w nieskończoność i sprawi, że nie dokończymy wszystkich zaplanowanych na dany dzień zadań. Stała pora wstawania powinna być więc dla nas priorytetem. O wiele prościej będzie nam zacząć dzień, kiedy ustalimy sobie stałą godzinę na pobudkę i będziemy się jej trzymać. Nawet jeśli pierwszego, drugiego czy trzeciego dnia będzie nam szalenie trudno pamiętajmy, ze wyrobienie nawyku trwa około dwadzieścia jeden dni, i po tym czasie na pewno będzie nam już prościej.

Rutyna

Poza porannym stałym wstawaniem powinniśmy ustalić sobie rutynę naszego dnia. Pracując w biurze taka rutyna przychodzi samoistnie- zaczynamy pracę o stałej porze, robimy sobie przerwy na wypicie kawy, ustalamy godzinę obiadu, a na koniec dnia wychodzimy z biura również o w miarę stałej porze. Praca zdalna wcale nie oznacza takiej rutyny- przecież siedząc na kanapie w salonie możemy pracować w zasadzie cały dzień aż do zmierzchu. Nie powinniśmy jednak godzić się na to. Kluczowym jest więc rozpisanie sobie harmonogramu pracy na każdy dzień. Ustalmy, że zaczynamy pracę o godzinie 9:00. O tej porze siadamy więc przed komputerem gotowi do działania- jesteśmy ubrani, zjedliśmy śniadanie, a na stole obok komputera czeka na nas gorąca kawa, która pozwoli nam być w pełni skoncentrowanym na pracy. Ustalmy sobie przerwę obiadową, w czasie której odejdziemy od komputera i zjemy coś ciepłego. Ustalmy sobie godzinę zakończenia naszej pracy- po ośmiu godzinach nasz organizm musi się zregenerować, więc dajmy mu na to czas. We wszystkich książkach mówiących o tym, jak się zmotywować znajdziemy rozdział poświęcony właśnie rutynie i jej zbawiennemu wpływowi na naszą pracę. Warto poczytać na ten temat choćby w Internecie.

Ćwiczenia

Kolejny ważny punkt naszego dnia podczas pracy zdalnej to oczywiście ćwiczenia. Niektórzy z nas są przyzwyczajeni do tego, aby każdego dnia przeznaczyć choć pół godziny na wysiłek fizyczny. Dla większości jednak aktywność fizyczna nie jest tak ważna. Należy to zdecydowanie zmienić podczas pracy zdalnej i pozostawaniu w domu przez wiele dni z rzędu. Wysiłek fizyczny sprawia, że czujemy się lepiej, nasz organizm wytwarza endorfiny, mamy więcej energii, a przy okazji także chudniemy lub utrzymujemy stałą wagę ciała. Ustalmy sobie stałe treningi na przykład trzy razy w tygodniu. Pozwoli nam to na utrzymanie swojego ciała w dobrej kondycji, dzięki czemu będziemy w stanie znaleźć w sobie więcej motywacji i do pracy, i do działania. Jeśli nie mamy czasu na wymyślanie ciekawych treningów, znajdziemy ich całą masę w Internecie. W większości będą bezpłatne, a więc nie ma już żadnych wymówek do tego, aby przestać się ruszać. Nawet podczas pracy zdalnej możemy być w świetnej formie i wyrobić w sobie cudowny nawyk.

Motywowanie nagrodą

Jak się zmotywowaćDla wielu osób motywacją do pracy jest oczywiście nagroda. Zastanówmy się, co jest najlepszą nagrodą dla nas? Może ciężka praca będzie dla nas przepustką do awansu w strukturach naszej firmy? Może dzięki niej zdobędziemy wiedzę, która pozwoli nam na zmianę pracy? Może dzięki temu uda się nam zarobić większe pieniądze i spełnić tym samym jakieś marzenia? Każdy z nas musi znaleźć w sobie swoją własną motywację do działania.

O tym, jak się zmotywować, możemy także posłuchać na kanałach YouTube, warto wiec wyszukać tam filmików mówców motywacyjnych. Ich doświadczenia na pewno nam pomogą i pozwolą odkryć dużo więcej ciekawych tematów, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. Motywację do pracy musimy jednak znaleźć w sobie, nikt nie zrobi tego za nas. Warto wiec wykorzystać ten czas pandemii i pozostawania w domu na inwestowanie w siebie, w swoją wiedzę i naukę nowych umiejętności. Na pewno zaprocentują już niebawem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here