Jak składać poszetkę?

0
2207
Jak składać poszetkę?

Poszetka to rekwizyt obecny w modzie męskiej od dawien dawna. Jej historia jest jednak związana z praktycznym zastosowaniem, a nie z funkcją ozdobną, jaką pełni obecnie. Dawniej gdy nie używano chusteczek higienicznych jednorazowego użytku, wykorzystywano najczęściej kawałek materiału z bawełny, który po całodziennym użytkowaniu można było prać i wykorzystywać na nowo. Z czasem „chusteczki” nabierały barw, czasem wzorów. Jeszcze później ktoś wpadł na pomysł, że skoro chusteczka ta jest kolorowa i ładna, to zamiast do czyszczenia wydzieliny z nosa może posłużyć do upiększenia stroju. I tak oto narodził się ten niepozorny dodatek noszony przez mężczyzn w brustaszach ich marynarek.

Czym są poszetki?

Jak składać poszetkę?Poszetki (najczęstszym ich rozmiarem jest kwadrat o wymiarach 35x35cm) występują w niezliczonych wariantach zarówno kolorystycznych jak i materiałowych. Najbardziej „klasyczną” czyli tak zwanym „must havem” w każdej garderobie eleganckiego mężczyzny jest legendarny biały len. Ponadto poszetki tworzone są często z jedwabiu, wełny, a także bawełny. W ostatnich czasach popularne są też poszetki z materiałów sztucznych takich jak poliester czy mikrofibra, jednak efekty wizualne w tym przypadku zdecydowanie tracą na wartości, warto zatem wybierać naturalne surowce. Poszetki obecnie tworzone są przez praktycznie każdą z wiodących firm garniturowych ale z prawdziwym zamiłowaniem tworzą je mniejsze manufaktury. Wielokrotnie poszetka zamienia się w dzieło sztuki – nie jest tylko kawałkiem materiału w regularny wzór, często jest specjalnie tematycznie projektowana przez biegłego w swym fachu grafika, bądź wiernie odwzorowuje obraz jednego z klasyków światowego pędzla. Ograniczeniem przy obecnych możliwościach nadrukowania wzoru na materiał jest właściwie tylko wyobraźnia projektującego kolekcję.

Kiedy należy nosić poszetkę?

materiał jest właściwie tylko wyobraźnia projektującego kolekcję.  Kiedy należy nosić poszetkę?Poszetki właściwie można, a niektórzy miłośnicy powiedzą, że powinno się, nosić zawsze. Zawsze jeśli nasz ubiór składa się z garnituru/marynarki poszetka jest mile widzianym dodatkiem. Stopień formalności naszego ubioru poniekąd determinuje wygląd (pod względem kolorystyki i sposobu złożenia) poszetki. Im bardziej formalny jest nasz ubiór i im bardziej chcemy sprawiać wrażenie poważnych i profesjonalnych tym subtelniejsza powinna być nasza poszetka i jej sposób ułożenia, a szczytem tej formalnej kurtuazji jest już wyżej wspominany biały len złożony w tak zwany TV Fold. Im nasz ubiór bardziej „casualowy” tym też więcej mamy pola do popisu w doborze poszetki. Może to być nonszalancko włożona poszetka z bawełny, albo ładny „puff” z wełnianego materiału – kolorystyka i wzory? Dowolne!

Jak składać poszetkę?

TV Fold/Presidential Fold

Najbardziej klasyczny i najbardziej elegancki. W latach 40 i 50 XX wieku amerykańscy prezenterzy telewizyjni spopularyzowali ten rodzaj złożenia. Cienki (około 1cm) wystający pasek materiału wystający nad brzeg brustaszy nadaje formalności i powagi całej stylizacji. Najlepiej nadają się do niego jednolite poszetki. Jak go osiągnąć?

 • Złożyć poszetkę na pół (z prawej do lewej strony)
 • Następnie z lewej strony do prawej ponownie na pół (zostawiając trochę miejsca od końca)
 • Złożyć z góry do dołu na pół
 • Spód poszetki „zawinąć” w górę i do tyłu, całość dopasować do wielkości brustaszy (optymalnie powinna wypełniać całą długość)

Puff

Najprostszy rodzaj złożenia, bardzo dobrze nadający się do stylizacji casualowych. Możliwy do sformowania z każdej poszetki, lecz najlepsze efekty osiągnąć można z tych jedwabnych, dzięki strukturze jedwabiu nasza „poduszeczka” uformowana z poszetki będzie się pięknie układać. Jak go osiągnąć?

 • Wygładź poszetkę
 • Złap poszetkę na samym środku i podnieś
 • Wygładź poszetkę w powietrzu, tak żeby końce luźno i równomiernie opadały w dół
 • Następny krok zależy od preferencji i głębokości brustaszy: mianowicie można złapać poszetkę na dole i skręcić delikatnie materiał po czym wsadzić ją do brustaszy i dopasować górę naszego puffa. Można też rogi zawinąć nieco do góry, jeśli poszetka wystaje zanadto.

Rogi na wierzchu

Ich liczba zależy od naszej fantazji. Możemy złożyć poszetkę tak aby wystawały nam 1,2, a nawet 3 trójkąty. Przedstawiona wersja traktuje o wersji 2 punktowej. Jak ją osiągnąć?

 • Połóż poszetkę płasko i wygładź
 • Uformuj dwa nachodzące na siebie trójkąty
 • Teraz czas na złożenie „podstawy”: Chwyć za dolny koniec z lewej strony i poprowadź go do środka
 • Teraz zrób to samo z dolnym końcem z prawej strony
 • Uformowaną poszetkę włóż do brustaszy i dopasuj

Nonchalant

Czasem nie chce nam się niczego układać, wymyślać albo po prostu nie mamy czasu. Czasem chcemy nawet zaznaczyć swoją nonszalancję względem ubioru. Styl „Nonchalant” to właściwie odwrócony „Puff”. Jak go osiągnąć?

 • Złap poszetkę na środku i daj jej luźno zwisać
 • Wygładź, złap mniej więcej po środku i obróć, tak żeby rogi były u góry
 • Włóż poszetkę „poduszką” do środka brustaszy, następnie dopasuj rogi i voila!

Teraz już wiesz, jak składać poszetkę, a przynajmniej jak osiągnąć najbardziej popularne kształty!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here