Makaron to prawdziwa poezja. Jeśli jest dobrze przyrządzony smakuje wprost niebiańsko. Z makaronem bowiem należy obchodzić się bardzo ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ w jego serwowaniu najważniejsza jest prostota. Kiedy przyrządzamy pastę, powinniśmy zachować umiar odpowiednie proporcje. Makaron ma smakować jak makaron, a dodatki maja podkreślać jego charakter i aromat. Dziś o tym, jak prawidłowo gotowa pastę, jak zrobić pesto czy prosty sos pomidorowy, słowem- jak traktować makaron tak, aby był charakterny i aromatyczny.
Po pierwsze i podstawowe należy zawsze pamiętać, że gotowanie makaronu to kwestia kluczowa dla jego smaku
Jeśli będzie rozgotowaną kluchą, nie będziemy odczuwać przyjemności z jedzenia. Makaron zawsze gotujemy w dużej ilości wody- nawet pięciokrotnie większej niż masa samego makaronu. Pasta musi mieć odpowiednio dużo miejsca, aby się nie sklejała, i aby ciepło równomiernie się rozchodziło. Makaron gotujemy z lekko osolonej wodzie przez kilka minut, ale nie za długo, aby był lekko al dente. Taki jest najlepszy i najsmaczniejszy. Absolutnie nie należy makaronu przelewać zimną wodą- wypłukały wówczas cały smak.
Ugotowany makaron wystarczy polać kilkoma kroplami dobrej oliwy z oliwek i posypać solą oraz świeżo zmielonym pieprzem
Już tak przygotowana pasta jest wspaniałym, delikatnym, prostym i smacznym daniem. Nic jednak nie może się równać ze wspaniałym, lekkim, słodkawym sosem z pomidorów. To bodaj najpopularniejsza forma makaronu na polskich stołach.
Najprostszy sos pomidorowy przyrządzimy ze świeżych, mięsistych i soczystych pomidorów. Nie trzeba ich parzyć, wystarczy po zredukowaniu przelać sos przez sito. Pomidory dokładnie myjemy i kroimy na cząstki. Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy i łyżkę masła, następnie zrumieniamy lekko posiekany ząbek czosnku. Pomidory wrzucamy na patelnię i dusimy, aż odparuje większość płynu. Dodajemy świeża bazylię, oregano, sól, pieprz i szczyptę cukru dla złagodzenia kwaśnego smaku. Najlepiej pod koniec gotowania dorzucić na patelnię makron i pozwolić smakom dobrze się połączyć.
Jak zrobić pesto?
Kolejna prosta, ale bardzo charakterna propozycja to łagodniejsza i nieco bardziej ziołowa wersja pesto. Tradycyjnie ten sos robi się na bazie bazylii i orzeszków pinii. W naszej wersji użyjemy bazylii w połączeniu z natką pietruszki, a orzechy pinii zastąpimy orzechami laskowymi, arachidowymi i nerkowcami. Taki sos będzie znaczniej bardziej delikatniejszy w smaku.