Poród naturalny – wszystkie konieczne informacje

0
1747
Poród naturalny - wszystkie konieczne informacje

Wiele kobiet zastanawia się, czy przygotowywać się na cięcie cesarskie czy na poród naturalny. W tym artykule przedstawione zaś zostaną wszystkie informacje odnośnie tego, jak wygląda poród naturalny? Jak wygląda przygotowanie do porodu naturalnego? Oraz generalnie jakie są zalety porodu naturalnego w porównaniu do cięcia cesarskiego.

Poród naturalny – podstawowe informacje

Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, że to nie do końca do nas należy decyzja o tym, jaki rodzaj porodu wybieramy. Bowiem nie istnieje zbytnio coś takiego, jak cięcie cesarskie na żądanie. Owszem w wielu przypadkach pod kątem medycznym jest ono jak najbardziej uzasadnione, jednak takie powody są też bardzo często nadużywane zarówno przez pacjentki jak i przez lekarzy. Czasem też warto zadać sobie pytanie czy naprawdę opłaca się kombinować, żeby uniknąć porodu naturalnego. W końcu posiada on szereg zalet, o których powiemy później.

Jak wygląda poród naturalny?

Generalnie poród można podzielić na trzy podstawowe fazy. Na początku pojawiają się skurcze. Pod koniec mają one już częstotliwość co dwie minuty i trwają przynajmniej 70 sekund. Jak wszystkie następne etapy wieloródki przechodzą go znacznie szybciej, zaś pierwiastki, czyli kobiety, które rodzą po raz pierwszy przechodzą te etapy wolniej. W tym też okresie każda kobieta przechodzi klasyczne reakcje emocjonalne od radości po przerażenie, że poród się nie uda. Następnie zaczyna się rodzenie dziecka, kiedy to nasza pociecha wychodzi poprzez kanał rodny. Ostatni etap to urodzenie łożyska, co trwa kilkanaście minut.

Zwiastuny porodu naturalnego

Odpowiedź na pytanie, jak wygląda poród naturalny nie byłaby pełna, gdyby nie powiedzieć kilka słów o tym, po czym w ogóle możemy poznać, że się on zaczyna. Otóż pojawiają się oczywiście pojedyncze skurcze, których z czasem jest coraz więcej. Dalej – mamy do czynienia z parciem na odbytnicę i pęcherz moczowy. Na kilka dni przed porodem ciężarna także odkrywa, że łatwiej jej się znowu oddycha a brzuch opada nieco. Oczywiście bezpośrednio przed porodem odpływają wody płodowe – choć nie jest to konieczne.

Przygotowanie do porodu naturalnego

Czy do porodu drogami natury można się jakoś przygotować? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim warto jednak, żeby zbadała nas położna i oceniła, czy budowa miednicy na pewno jest odpowiednia. Ponadto jeśli decydujemy się na poród naturalny, to warto ćwiczyć – uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia i na ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Ważne jest także przygotowanie psychiczne oraz zapakowanie na porodówkę wody mineralnej i tabliczki czekolady, gdyż zmęczenie porodem sprawia, że bardzo spada poziom cukru!

Zalety porodu naturalnego

I wreszcie warto powiedzieć kilka słów o zaletach porodu naturalnego. Przede wszystkim liczne badania wykazały, że jest to jednak lepsza droga dla maluszka – zdobywa w ten sposób lepszą odporność. Ponadto w takiej drodze nie będziemy mieć problemów z blizną na brzuchu. Warto także dodać, że każde cięcie cesarskie wpływa jednak na powstanie blizny na macicy i zmniejszenia szansy zajścia w ponowną ciążę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here