Uwarunkowania wzrostu włosów

0
1767
Uwarunkowania wzrostu włosów

Kobiety marzą, by ich włosy były gęste i lśniące. Niestety czasem pomimo codziennej pielęgnacji, stosowaniu maseczek i odżywek, włosy nie stają się takie, jakie mamy oczekiwania. Co w takim razie robić i czy w ogóle sama pielęgnacja i czynniki zewnętrzne mają wpływ na jakość i budowę włosa?

Budowa włosa oraz wpływ genetyki i uwarunkowań płciowych

Okazuje się, że nie u wszystkich ludzi tak samo wygląda budowa włosa. Oczywiście są pewne części włosa, które są wspólne. Trzeba także pamiętać, że na sam włos i jego wygląd mają wpływ różne czynniki, takie jak geny i dziedziczność oraz rodzaj płci.Włos składa się z korzenia oraz trzonu. Korzeń znajduje się w mieszku włosowym i to właśnie jego przednią, zgrubiałą część nazywamy cebulką włosa. Cebulka włosa znajduje się na brodawce, która odpowiedzialna jest za doprowadzenie substancji odżywczych i wody do włosa. Korzeń jest częścią niewidoczną włosa, znajduje się pod skórą. Łodyga to zewnętrzna część włosa i zbudowana jest z osłonki, kory oraz rdzenia-meduli. To właśnie rdzeń nie występuje we wszystkich rodzajach włosów. Najczęściej występuje o osób, posiadających grube włosy. To w korze i rdzeniu znajduje się melanina, czyli barwnik odpowiedzialny za naturalny kolor włosów.

Rodzaj i uwarunkowanie włosów są zależne od czynników, na które często nie mamy wpływu. Są to:

– geny – odpowiadają za kolor włosa, na który oddziałują cechy dziedziczne oraz rasa,
– płeć – odpowiedzialna jest za np. porost włosów w określonych miejscach u mężczyzn np. zarost na brodzie i ten wzrost zależy od poziomu męskich hormonów.

Fazy wzrostu włosa.

Sam cykl porostu włosów wygląda i przebiega podobnie u wszystkich ludzi. Fazy wzrostu włosa to:

– anagen – aktywna faza wzrostu włosa,
– katagen – faza, w której zanika macierz włosa, – telogen – faza wypadania, w której cebulka włosa staje się coraz cieńsza i wypada podczas mycia, czy czesania.Pomimo zachowania u wszystkich ludzi tych samych stadiów wzrostu włosa u niektórych pewne etapy zaczynają się szybciej, trwają krócej etc.

Czy można samodzielnie polepszyć jakość i wygląd włosa?

Nie mamy wpływu na grubość, ilość oraz często rodzaj (uwarunkowany np. rasą) włosów, jednakże czynniki zewnętrzne mogą także wpłynąć na ich stan. Powinniśmy:

– uważać na temperaturę, jaką traktujemy włos (lokówka, prostownica),
– stosować dietę bogatą w witaminę B12, żelazo, cynk oraz wapń,
– unikać długich kąpieli słonecznych,
– stosować regenerujące kosmetyki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here