Wybieramy outsourcing księgowy

0
1137
Wybieramy outsourcing księgowy

Na rynku działa wiele firm oferujących outsourcing księgowy. Wśród nich znajdują się te, którym można zaufać i te, z którymi nie warto współpracować. Jak je od siebie odróżnić?

Doświadczenie

Pierwszym wyznacznikiem profesjonalnej firmy outsourcingowej może być okres działalności. Firma, która utrzymuje się na rynku już od wielu lat często uznawana jest za bardziej wiarygodną niż ta, która na rynku działa od zaledwie kilku miesięcy.

Czas prowadzenia działalności nie jest jednak zawsze miarodajny. W firmie, która funkcjonuje krótko, też można spotkać dobrych fachowców, dlatego podczas wyboru należy sprawdzić także doświadczenie pracujących w firmie outsourcingowej osób. Doświadczenie to nie tylko przepracowane w zawodzie lata, ale również kompetencje, np. ukończone kierunkowe studia lub udział w szkoleniach i konferencjach. Dobry księgowy podnosi swoje kwalifikacje i dokumentuje ten fakt odpowiednimi certyfikatami.

Ubezpieczenie

Według polskiego prawa podmioty, które zajmują się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych zobowiązane są do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie polisy OC ważne jest nie tylko dla samej firmy outsourcingowej, ale również dla jej klientów. Daje im bowiem pewność, że firma, z usług której korzystają, jest wypłacalna i może pokryć koszty swoich ewentualnych błędów.

Z posiadania ubezpieczenia OC zwolnione są podmioty, które prowadzą rozliczenia jedynie w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Warto jednak omijać podmioty, które takiego OC nie posiadają – może to być oznaka nieodpowiedzialnego podejścia do swojej pracy.

Cena

Podczas wyboru firmy oferującej outsourcing księgowy cena nie powinna grać aż tak dużej roli. Trzeba pamiętać, że dobry specjalista ceni swój czas pracy, dlatego w dużych i doświadczonych firmach outsourcingowych ceny mogą być duże, jednak w ramach współpracy klient otrzymuje również pewność, że wszystkie rozliczenia są wykonane prawidłowo i zgodnie z przepisami.

Mniejsze lub nowe firmy outsourcingowe działające w obszarze księgowości również są warte uwagi. Ceny oferowane przez małe podmioty często są korzystniejsze dla klientów. W każdym przypadku trzeba sprawdzić jakie usługi obejmuje zaproponowana cena, a za jakie elementy trzeba będzie dopłacić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here