Dlaczego ubezpieczenie dla rolników jest tak mało popularne?

0
1097
ciągnik

Według kontroli NIK wynika, że ubezpieczenie rolników, chociaż wspierane jest pieniędzmi z budżetu państwa, to nadal jest mało skuteczny. Dlaczego tak się dzieje? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/ubezpieczenia-rolnikow-wciaz-za-malo-popularne/ 

Dlaczego tak wiele rolników nie decyduje się na zabezpieczenie upraw?

Z wyników kontroli NIK, które opublikowane zostały w październiku tego roku wynika, że bardzo mała część rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw. Jest to zjawisko, które chociaż poddane jest przez niektórych obowiązkiem, to jednak się dzieje.

Dlaczego rolnicy nie zawierają umów? Jest to spowodowane m.in. udzielaniem przez państwo bezpośredniej pomocy finansowej niezależnej od systemu ubezpieczeń.

Zdanem NIK, taki system ubezpieczeń nie spełnił oczekiwań zarówno ubezpieczających jak i ubezpieczycieli.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla rolników 

Producenci rolni posiadają obowiązek ubezpieczenia:

  • budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych np. huraganu, powodzi, podtopienia, gradu, opadów śniegu, deszczu nawalnego itp.
  • odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego,
  • 50% powierzchni upraw rolnych z dopłatami państwa w przypadku uzyskania płatności bezpośrednich z UE.

Zmiany w ostanie o ubezpieczeniach praw rolniczych i zwierząt gospodarskich 

Możliwość stosowania dopłat do ubezpieczeń rolniczych zaistniał dzięki ustawie z 2005r. Dokładnie byłą to ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. 3 lata temu zmieniono jednak procentowe stawki taryfowe ubezpieczeń dla składek ubezpieczenia z dopłatami z 3,5% czy 5% na 9%, 12%, a także 15%. 

Jaki jest cel takiej zmiany?

Celem jest zapewnienie jak najliczniejszej grupie rolników dostępu do ubezpieczeń upraw rolnych z maksymalną wysokością dopłat z budżetu państwa – 65%.

Według NIK obowiązujący system ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w dalszej kolejności  jest mało efektywny. Co więcej Najwyższa Izba Kontroli uważa, że taki rodzaj dodatku nie sprzyja stabilizacji produkcji rolnej.

Zobacz też: http://www.espoleczni.pl/covid-sa-zasady/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here