Co jest najważniejsze w rozwoju osobistym? 

0
903

Rozwój osobisty to dziedzina, która w ostatnich latach zyskała bardzo dużą popularność ze względu na szerząca się świadomość samego siebie oraz swoich potrzeb. Rozwój osobisty stał się istoty nie tylko z perspektywy ścieżki zawodowej, ale również ze względu na życie codzienne. Celem może być też rozwijanie swojego talentu, który może przerodzić się w hobby. Co jest najważniejsze w całym procesie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/rozwoj-osobisty-co-jest-najwazniejsze/ 

Rozwój osobisty – czym właściwie jest? 

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest rozwój osobisty. W zasadzie nie ma jednej konkretnej definicji tego pojęcia. Można nim opisać poznawanie pewnych metod oraz sposobów, których celem jest wykorzystywanie spersonalizowany sposób czynności, aby osiągnąć sukces. Sukces w tym przypadku może być rozumiany na wiele sposobów. Może to być zarówno awans w pracy, jak i wspomniany wcześniej rozwijanie swoich talentów, w celu osiągnięcia kariery np. w sztuce. 

Od czego rozpocząć własny rozwój osobisty?

Jest to pytanie, która bardzo często przewija się przez fora i blogi internetowe, a także grupy facebookowe. Proces rozwoju osobistego można rozpisać na pewne etapy. Pierwszym z nich jest określenie własnych potrzeb i celów. To, jakie kompetencje i chcemy się nauczyć oraz do jakiego celu mają prowadzić, pomoże nam w dalszym realizowaniu etapów. Do określenia własnych potrzeb i celów przyda nam się plan. Jak go rozpisać? W czym może pomóc nam kilka przydatnych kroków: 

  • Określenie celu 
  • Określenie czy można nauczyć się (wybrana czynność)  samemu? 
  • Określenie czy jest potrzebna będzie pomoc w realizacji celu 
  • Przejście do działania 

Takich kroków może być oczywiście dużo więcej. Poszczególne z nich mogą być rozpisane na dodatkowe stopnie lub etapy. W kontekście rozwoju osobistego często pojawia się określenie kompetencja. Można opisać ją przez połączenie wiedzy, umiejętności oraz postaw związanych z danym zagadnieniem. 

Rozwój osobisty, a własny potencjał 

Rozwój osobisty oraz własny potencja mogą być efektem wypracowania nowych kompetencji. Skutkiem tego może być na przykład zmiana pracy. Wiele osób w okolicy 40 roku życia stara się znaleźć coś nowego dla siebie.  Przy odnalezieniu nowej drogi pomoże nam nie tylko rozwój osobisty, ale również własny potencjał, który będzie napędzał nas do działania. 

Zobacz też: http://www.espoleczni.pl/umiejetnosci-wazne-dla-marketingowca/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here