Miesiączka dla żadnej kobiety nie jest tematem łatwym ani przyjemnym, szczególnie, jeśli podczas jej trwania pojawiają się zaburzenia różnego typu, na przykład bardzo obite krwawienia, bardzo długi czas ich trwania czy na przykład skrzepy. Warto dowiedzieć się odpowiednio wcześnie, czy takie objawy są naturalne, ponieważ część z nich może świadczyć o niebezpiecznych schorzeniach, które trzeba jak najszybciej wyeliminować z organizmu. Szczególnie warto to uczynić, jeśli menstruacja jest bardzo kłopotliwa oraz uciążliwa.
Czy długo trwająca miesiączka jest powodem do niepokoju?
Każde niekoniecznie naturalne krwawienie podczas miesiączki, a więc albo ponadnaturalnie długie lub tez niezwykle obfite, związane jest z anormalnymi krwawieniami z macicy, chociaż każda kobieta przechodzi ten czas bardzo indywidualnie i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest norma, a co nią w zasadzie nie jest. Według niektórych źródeł obfitym miesiączkowaniem nazywa się możliwość utracenia w ciągu godziny ilości krwi pozwalającej na zapełnienie całego tamponu lub całej podpaski. Inne źródła podają, że anormalnością jest konieczność wymiany środków higienicznych w nocy, kiedy krwawienie zwykle jest znacznie mniejsze. Jeśli miesiączka trwa dłużej niż siedem dni, a podczas okresu pojawiają się we krwi skrzepy, to również znak, że coś niepokojącego dzieje się w naszym organizmie. Trzeba bowiem wiedzieć, że zbytnia utrata krwi jest w stanie nie tylko skutecznie utrudnić wykonywanie najzwyklejszych czynności, ale także niebezpieczną dla zdrowia anemię, gdyż wywołuje tak zwane zmęczenie organizmu.
Dlaczego pojawiają się obfite miesiączki?
Każda z nas, która boryka się z tym problemem, często zastanawia się, jaki jest tak naprawdę powód takiego stanu. Zwykle powodem są naprawdę poważne schorzenia, dlatego konieczne jest każdorazowe, dokładne zbadanie przyczyn i podstaw takich chorób – może to nawet ocalić twoje życie. Do najczęściej występujących powodów należą mięśniaki zlokalizowane w macicy – zwykle są to tak zwane mięśniaki podśluzówkowe, rosnące jakby do środka macicy. W tym przypadku powodem jest obkurczanie się naczynek krwionośnych w macicy, a także bardzo długim procesem gojenia się miejsc, gdzie śluzówka łuszczy się podczas miesiączki. Wtedy tez występują zarówno skrzepy, jak i długie oraz obfite krwawienia. Podobne objawy, a więc długo trwające miesiączki, a także krwawienia zarówno między miesiączkami, jak i po stosunku wywołują polipy zlokalizowane w macicy. Jeśli w drogach rodnych zauważasz upławy, a krwawienie miesiączkowe pojawia się również w środku cyklu, powodem może być rak trzonka macicy. Za tego typu objawy odpowiedzialny jest tez rak szyjki macicy – krwawienia pojawiają się po stosunkach oraz pomiędzy miesiączkami. Jeśli dodatkowo pojawiają się biegunki oraz przewlekły ból, a także zaparcia, a nawet dyskomfort odczuwany podczas stosunku seksualnego i wymioty, to winowajcą może być endometrioza. Dla typowo przedłużającego się okresu, trwającego nawet do dwóch tygodni, winnym jest adenomioza.