Jak dbać o złote monety?

0
2471
Jak dbać o złote monety?

Ci, którzy stawiają pierwsze kroki związane z numizmatyką wiedzą, że monety powinno przechowywać się w specjalnie do tego przeznaczonych klaserach lub paletach tak, aby jak najlepiej dbać o swoją kolekcję.

Odpowiednie przechowywanie to podstawa

Monet nie można przechowywać w obojętnie jaki sposób. Kolekcjonerzy i pasjonaci wiedzą, że żeby dbać o swoje okazy, należy inwestować w służące do ich przechowywania rzeczy, jak klasery czy palety, a wytrawni kolekcjonerzy mogą poszczycić się również specjalnymi szafkami, w których kolekcje wyglądają jeszcze okazalej.

Jak dbać o monety?

Również same monety, wymagają odpowiedniego traktowania. Profesjonaliści mają kilka przestróg dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z numizmatyką. Zatem jak dbać o nasze monety? Złote monety nie lubią zbyt częstego wyciągania z oryginalnego opakowania. Jeśli to możliwe, należy tego bezwzględnie unikać, a monetę wyciągać jedynie wtedy, gdy jest to faktycznie konieczne. Jeśli musimy dotknąć naszej monety bezpośrednio, to nie wolno tego robić dowolnie. Dotknięcie monety sprawia, że pozostają na jej powierzchni odciski palców, a ich usunięcie może spowodować powstanie mikrorys na powierzchni monety. Numizmatyczne monety wolno dotknąć wyłącznie w białych rękawiczkach i to specjalnych rękawiczkach przeznaczonych specjalnie do numizmatów. Co w nich takiego specjalnego? Są to białe rękawiczki wykonane z czystej i nie barwionej bawełny. Na powierzchnię monety nie wolno również dmuchać, ponieważ stwarza to ryzyko pojawienia się na niej patyny, powstającej w wyniku oddziaływania powietrza na monety. Delikatność złotych monet sprawia, że należy zachować szczególne zasady związane z przechowywaniem. Otóż wskazuje się, że najlepszym rozwiązaniem są specjalne palety do monet, gdyż są one wyściełane delikatnym, welurowym materiałem, który nie powoduje zarysowań numizmatyków.

Czy należy czyścić monety?

Niektórzy stawiając pierwsze kroki w numizmatyce zastanawiają się, czy powinni w jakiś szczególny sposób czyścić swoje złote monety? Otóż nie. Jeśli kupiona moneta jest w dobrym stanie i odpowiednio zabezpieczona wówczas nie należy jej czyścić.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here